تکنیک

تکنیک تجسم خلاق یا تصویرسازی ذهنی

تصویرسازی ذهنی

در این مقاله به تکنیک تجسم خلاق یا همان تصویرسازی ذهنی برای رسیدن به هدف اشاره می کنیم. قبل از آن باید با تکنیک جذب خواسته ها آشنایی داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر به مقاله تکنیک جذب خواسته ها از طریق نوشتن هدف ها و آرزوها مراجعه کنید.

 تصویر سازی ذهنی عامل رسیدن به هدف

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل دستیابی به هدف‌ها که ازنظر محمدرضا تقوی راه میان‌بر فوق‌العاده‌ای هم محسوب می‌شود؛ تجسم خلاق یا تصویرسازی ذهنی است.

تصویرسازی ذهنی یعنی اندیشیدن به یک موضوع خاص. درواقع وقتی به چیزی فکر می‌کنیم داریم تصویری از آن را در ذهن می‌سازیم  و درک مفهوم هیچ‌چیز بدون تصویر ذهنی از آن شی صورت نمی‌گیرد؛ حتی هزاران سال پیش «ارسطو» گفته است: «تفکر بدون تصویر ذهنی غیرممکن است.» به‌عبارت‌دیگر، تکنیک تجسم خلاق یعنی تصویرسازی ذهنی یا متمرکز کردن انرژی فکر روی موضوعی ویژه با هدفی خاص و استفاده از تمام حواس برای خلق یا بازآفرینی یک تجربه در ذهن و دیدن چنین تصویری با چشم ذهن.

نکته‌ی بسیار مهمی که باید بدانید این است که تصویرسازی ذهنی بر اساس خلاقیت است و نه بر اساس هوش. اگرچه ممکن است تمام افراد بشر  باهوش نباشند ولی همگی خلاق هستند؛ بنابراین این روش برای تمام افراد و تمام سنین مؤثر است و کاربرد دارد. شاید بتوان این تعریف را به‌عنوان ساده‌ترین توضیح در مورد تصویرسازی ذهنی ارائه داد: دیدن چیزی با چشم ذهن.

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردم، مغز انسان تفاوت رویا و واقعیت را نمی‌داند، بگذارید با ذکر یک مثال موضوع را ملموس‌تر کنیم.

گاهی وقت‌ها پیش می‌آید که شما خواب سقوط از پرتگاه یا مواجه‌شدن با یک حیوان وحشی را می‌بینید و سراسیمه از خواب می‌پرید، در چنین حالتی مشاهده می‌کنید که ضربان قلبتان بالا رفته و بدنتان عرق کرده است، در حقیقت، تمامیِ واکنش‌های بدن شما نشان می‌دهد که ذهنتان تفاوت واقعیت و رویا را متوجه نشده است، از همین خاصیت ذهن می‌توانیم به‌عنوان میان‌بری قدرتمند برای رسیدن به هدف‌هایمان استفاده کنیم…اما چگونه؟!

باید تصویرسازی ذهنی را یاد بگیریم (آموزش تجسم خلاق)

گاهی در کارگاه‌های آموزشی یا سمینارهای من برخی افراد می‌گویند ما نمی‌توانیم در ذهن خودمان تصویری را مجسم کنیم، من از این دوستان می‌پرسم: مبلمان خانه‌ی شما چه رنگی است؟ یا تلویزیون، کجای خانه‌تان قرار گرفته است؟ مطمئن هستم که همین‌الان که این سطرها را می‌خوانید؛ به‌طور ناخودآگاه در ذهن شما تصویری از رنگ مبلمان و تلویزیون منزلتان نمایان شد و این یعنی این‌که شما یک تصویرسازی ذهنی انجام دادید.

اگر بپرسم که کفش یا روسری موردعلاقه‌ی شما که بیش‌ترین مواقع آن را می‌پوشید چه رنگی است؟ بازهم ناخودآگاه شما کفش یا روسری خود را تصویرسازی خواهید کرد.

یکی از تمرین‌های عالی و کاربردی برای دیدن تصاویر در ذهن این است که یک تصویر را مقابل خود نگه می‌داریم و تند تند شروع به پلک زدن می‌کنیم؛ سپس چشمانمان را بسته و می‌بینیم که آن تصویر به‌آسانی در ذهن ما با جزئیات نمایش داده می‌شود.

شما نیز همین تمرین را انجام دهید. با اشیای خیلی کوچک مثل لیوان یا عکس اتومبیل یا هر چیز دیگری که با آن راحت هستید شروع به تمرین تصویرسازی ذهنی کنید.

تصویرسازی ذهنی

 

تمرین تصویرسازی ذهنی(تجسم خلاق)

در محلی آرام و فارغ از هرگونه مزاحمت احتمالی، در راحت‌ترین شکل ممکن قرار گرفته و چشمان خود را ببندید، شما می‌توانید هنگام این تمرین از موسیقی‌های بی‌کلام نیز استفاده کنید

حال، در ذهن خود یک لیموترش را تصور کرده و ببینید که به آشپزخانه‌ی منزل می‌روید؛ آن لیموترش را از یخچال برمی‌دارید، چه لیموترش تازه‌ای است؛ به رنگ سبز روشن، لیمو را در دستان خود گرفته و آن را بو می‌کنید؛ چه بوی لذت‌بخشی دارد؛ هووم به‌به…

لیموترش را در یک پیش‌دستی گذاشته و سپس با چاقو شروع به نصف کردن آن می‌کنید، در همین هنگام  مقداری از آب‌لیمو به پیش‌دستی می‌ریزد؛ نصفِ لیمو را برمی‌دارید و کمی نمک روی آن ریخته و سپس لیمو را به‌آرامی  نزدیک دهان می‌برید و میل می‌کنید. طعم ترش لیمو را در دهان خود احساس می‌کنید. به‌به چه طعم ترش‌مزه‌ی نمکیِ خوبی دارد، دهانتان جمع شده و لذت می‌برید.

حال، چشمان خود را بازکنید آیا بزاق دهان شما شروع به ترشح کرده است؟

اگر بزاق دهانتان ترشح کرده باشد؛ شما تصویر سازی ذهنی را به‌خوبی و بااحساس کامل انجام داده‌اید و با تکرار و تمرین می‌توانید به‌راحتی تمامی هدف‌هایتان را تجسم کنید.

اکنون با تصویرسازی موارد ساده شروع کنید و آرام‌آرام اجسام بزرگ‌تر را به تصور درآورید تا در تصویرسازی ذهنی مهارت کامل کسب کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید خانه‌ی موردعلاقه‌ی خودتان را تصویرسازی کنید؛ باید محیط آنجا را دقیقاً تصور کرده در خانه کمی قدم زده به آشپزخانه بروید.

رنگ کابینت‌ها چه رنگی است؟ کابینت‌ها را باز کنید و ظرف‌های داخل کابینت‌ها را تماشا کنید؛ سپس به پذیرایی خانه بروید و نحوه‌ی چیدمان مبل‌ها و سایر وسایل منزل را تماشا کنید، مبل‌ها و پرده‌ها چه رنگی هستند؟

جزئیات را به‌صورت کامل تصور کنید. اتاق چه رنگی است؟ کف اتاق سرامیک است یا پارکت؟ به حمام  بروید و به دوش‌ها و سرامیکِ کف حمام توجه کنید  سری هم به بالکن بزنید و ازآنجا فضای بیرون را تماشا کنید، درختان و گل‌ها را در حیاط ببینید، فراموش نکنید که در تمامی تصویرسازی‌های ذهنی باید نسبت به آنچه تصور می‌کنید؛ احساس شور و هیجان واقعی داشته باشید.

پس متوجه شدید که همه‌چیز را تصویرسازی کنید؛ طوری که انگار کاملاً واقعی هستند. به‌هیچ‌عنوان خواسته‌های خود را سانسور نکنید و همه‌چیز را آن‌طور که دوست دارید باشد و برایتان لذت‌بخش است، تصویرسازی کنید؛ به‌گونه‌ای که انگار سال‌هاست در آن فضا زندگی می‌کنید… به‌به چه لذت‌بخش.

One thought on “تکنیک تجسم خلاق یا تصویرسازی ذهنی

  1. Amir گفت:

    تشکر بابت انتشار این محتوای بسیار مفید
    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *