موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

تعریف موفقیت چیست ؟ فرد موفق کیست؟

موفقیت چیست؟ فرد موفق کیست؟

تعریف موفقیت چیست ؟ موفقیت در زندگی چگونه ممکن است؟ برای موفقیت در فروش چه باید کرد؟ شاید در دنیای مادی امروزه ما شادی حاصل از عنوان ها، یک خانه لوکس، ماشین جدید و … معنای حس خوشبختی و موفقیت باشند. اما آیا به راستی این چیزها خوشبختی هستند. این چیزها ذاتاً بد نیستند اما پایدار و ماندگار هم نیستند. کم کم ذوق و شادی شما نسبت به این چیزها کم رنگ تر می شود. ماشین های جدیدتر، خانه های لوکس تر می آیند که شما را دوباره در حسرت می گذارند. پس موفقیت چیست ؟ فرد موفق کیست ؟این چیزی که می خواهیم در این مقاله بررسی کنیم. اگر شما هم دوست دارید معنای درست موفقیت و فرد موفق را بدانیدبا ما همراه باشید.

موفقیت با ۱۰ مهارت کلیدی که باید یاد بگیرید!

ابتدا باید برای موفقیت احساس نارضایتی از زندگی را کنار بگذارید و با جان و دل اهداف خود را ادامه دهید.

اکثر افراد برای موفقیت تلاش می کنند اما آنچه آرزو دارند را پیدا نمی کنند. دلیلش چیست؟ آیا موفقیت فرمول دارد؟ فرمول موفقیت چیست ؟ آیا هدف آنها مشخص بوده است؟ چه چیزی می تواند مسیر موفقیت را ناکام گذارد؟ قبل از پاسخ به این پرسش ها بهتر است تعریف موفقیت را بدانیم.

تعریف موفقیت چیست؟

شاید گفت موفقیت یعنی موفق شدن و رشد در تمام امور از جمله:موفقیت در سلامتی، موفقیت در معنويت، موفقیت در ثروت، موفقیت در آرامش، موفقیت در عشق، موفقیت در تحصیل، موفقیت در زندگی، تیم، خدمت به ديگران و حتی موفقیت در ارتباط با دیگران این ها یک موفقیت تمام عیار هستند.

تا به حال این سوال را که از انسان های خوشبخت می پرسند! شنیده اید، راز موفقیت شما در چیست؟

جواب هر کس در مورد این سوال باورها و برداشت های درونی خود است. شاید باورتان نشود اما موفقیت برای شما یعنی حس درونی شما نسبت به باورها و انتظاراتتان و این را هیچ کس به غیر از خود شما نمی تواند درک کند. حتی دیگران هم نمی توانند به شما بگویند خوشبخت یا موفق هستید در حالی که خود باور ندارید. برعکس آن هم صادق است. مهم ترین ویژگی موفقیت داشتن هدف است. بعد از آن داشتن راه های درست و مناسب برای رسیدن به هدف.

از نظر بزرگان موفقیت چیست ؟

اگر بخواهم از نظر بزرگان معنای موفقیت چیست ؟ را بیان کنم. این اینفو گرافیک می تواند یک راهنمای کامل برای موفقیت و خوشبختی باشد.

موفقیت چیست؟

واقعیت این است که هر فردی سکان دار زندگی خود است و زمانی این سکان شما را در دریای پر تلاطم مشکلات به ساحل موفقیت می رساند که اول خوب فکر کنید، دوم هدف گذاری کنید، سوم روش های درست را شناسایی کنید.

پیشنهاد یک عمل ساده: لطفاً چند دقیقه دست از مطالعه این مقاله بردارید و الان موفقیت را از دیدگاه خود تعریف و بررسی کنید. اهداف خود را چه کوتاه مدت باشند و چه بلند مدت بنویسید. یادتان باشد اگر برای موفقیت امروز خود تلاش کردید حتماً برای موفقیت در اهداف بلند مدت هم قدم بزرگی برداشته اید. این تلاش های روزانه، شما را به اهداف اصلی و بزرگ تر نزدیک تر می کند.

موفقیت یعنی رها شدن از تعاریف پوسیده و دیکته شده، یعنی دست برداشتن از تلاش مدوام برای جلب رضایت دیگران، یعنی زندگی مطابق خواسته ها و انتظارات خودتان یعنی بی اهمیت بودن نسبت به شادی های زودگذر و تمرکز بر روی کارهایی که شما را رو به جلو ببرد.

فرد موفق کیست؟

فردی که خود را در تمام ابعاد رشد دهد و نه تنها با پرورش یک بعد، بلکه در تمام ابعاد خود را پرورش دهد و به رشد برسد موفق است. به یاد داشته باشید یک فرد با نگرش مثبت و باورهای درست می تواند به این رشد برسد و افکار منفی همیشه باعث دور شدن فرد از خواسته ها و اهدافش هستند. این افکار ممکن است ریشه در کودکی داشته باشد و شما را از اهدافتان دور کند و شما را در مسیری قرار دهد که نمی خواهید در آنجا باشید.

پس یکی از عواملی که باعث می شود افراد در مسیر اهداف و آرزوهایشان حتی با تلاش کردن هم نرسند همین افکار منفی است.

باورهای مثبت

اگر شما باورهایتان به موفقیت مثبت باشد از نتایج آن نیز بهره می برید. نتایج باورهای مثبت عبارتند از:

 •  نگاه و نگرش مثبت به زندگی
 • تلاش و کوشش با برنامه ریزی
 • نترسیدن از شکست ها و ناامید نشدن
 • برای موفقیت بیشتر و بیشتر تلاش می کنید.موفقیت چیست؟ رمز باورهای مثبت

ویژگی افراد موفق

اما آیا یک شخص موفق ویژگی های منحصر به فرد دارد. اگر بخواهیم شخصیت یک فرد موفق را بررسی کنیم ۷ چیز می تواند در شخصیت یک فرد موفق نقش داشته باشد.

۱- هدف گذاری

جالب است بدانید خیلی از افراد می خواهند بدون تلاش و بدون مقصد به جایی برسند. این مثل یک دوچرخه سوار است که بخواهد دوچرخه سواری کند اما بدون پا زدن و بدون هدف به جایی برسد. برای اینکه بتوانید در این راه موفق شوید بهتر است اول دست از گذشته بردارید و به آینده فکر کنید. سپس هدف گذاری را آغاز کنید. آموزش هدف گذاری در ۲۱ روز یک راهنمای کامل برای هدف گذاری شماست.

۲- تفاهم و سازگاری

بیشتر دلخوری ها و ناکامی ها از همین تفاهم و سوء برداشت ها ناشی می شود. باید یاد بگیرید برای برخورد با مسائل اول نسبت به آنها اطلاع پیدا کنید و بعد تصمیم بگیرید. بیشتر افراد فکر می کنند در مورد یک واقعیت باید دیگران هم مثل آنها برداشت کنند این درحالی است که هر فردی نسبت به هر واقعه و رویدادی از دیدگاه خود می نگرد و واکنش نشان می دهد. شاید باور نکنید اما بیشتر اوقات واکنش افراد به شما به خاطر اذیت و بد خواهی نیست به این دلیل است که فرد طور دیگری مساله را درک کرده است. ما باید اشتباهات و اشکالات خود را نیز ببینیم. اگر شما از این دیدگاه به افراد بنگرید سطح تفاهمات و سازگاری تان بالاتر می رود.

۳- اقدام شجاعانه

هدف گذاری و برنامه ریزی برای آن کافی نیست، تنها اقدام شجاعانه است که می تواند باورها و آرزوها را تبدیل به یک حقیقت کند. فرق بین آدم های موفق و ناموفق هم در همین است. انسان های موفق برای خواسته های خود هر روز تلاش و اقدام عملی انجام می دهند اما افراد ناکام فقط حرف می زنند. خیلی افراد هم بسیار محتاط هستند و از تایجه مطمئن نیستند پس منتظر اتفاقی هستند تا نتیجه مطمئنی داشته باشد هر دو دسته دست روی دست می گذارند و ناکام می مانند.

۴- داشتن روحیه خیرخواهی

راز موفقیت افراد موفق چیست ؟ افراد موفق دیگران را نادیده نمی گیرند و به آنها اهمیت می دهند. اگر به دیگران حس خیرخواهی داشته باشیم بدون شک به خودمان نیز خیرخواه تر می شویم. اما چگونه می توان به یک خیرخواهی برسیم. اول اینکه گناه و اشتباهات خود را به گردن دیگران نیندازیم. دوم سعی کنید با فهمیدن حقایق درباره افراد، شان آنها را در نزد خود بالا ببرید. سوم تفکر در احساسات، نقطه نظرات، درک نیازهای دیگران به عبارت ساده خود را در شرایط آنها قرار دهید. چهارم مردم را مهم بدانید و با این روحیه با آنها برخورد کنید. هر برخوردی که داشته باشید با احساسات شما رابطه مستقیمی دارد.

۵- عزت نفس

از تمام چالش های موفقیت که بگذریم افراد موفق دارای عزت نفس بالایی هستند یعنی برای خود ارزش قائلند. کسانی که موفق هستند نسبت به دیگران احساس دشمنی نمی کنند زود می بخشند. درصدد اثبات های تحمیلی نیستند و حقایق را خیلی بهتر درک می کنند. خوب سوال این است چگونه عزت نفس خود را بالا ببریم؟ اول اینکه تصور ذهنی که انسان شکست خورده هستیم را پاک کنیم و به دست فراموشی بسپاریم. دوم قدر و ارزش خود را بدانیم، این بدان معنی نیست که تکبر داشته باشیم. باید از مردم بیشتر تشکر کنیم و برای تک تک افراد ارزش و احترام قائل شویم زیرا همه بندگان خدا هستند. با این نگرش می توان به عزت نفس بالا برسیم. اگر شما به دنبال افزایش عزت نفس هستید مقاله افزایش عزت نفس با ۳۵ راهکار می تواند یک راهنمای کامل برای شما باشد.

فرد موفق کیست؟ موفقیت چیست؟

۶- موفقیت در اعتماد به نفس

اشتباه نکنید اعتماد به نفس با عزت نفس فرق دارد. عزت نفس یعنی برای خود ارزش قائل باشید و احساسات و تفکرات منطقی و طرز رفتار خودتان است اما اعتماد به نفس یعنی باورهاست که نسبت به آن تردید دارید اما انجامش می دهید که البته در صورت موفقیت باعث می شود گام های بعدی برای موفقیت رقم زده شود. اما برای افزایش اعتماد به نفس چه باید کرد؟ گام های کوچک برداریم و در صورت موفقیت موارد بعدی را انتخاب کنیم یک راه دیگر به یادآوردن موفقیت های گذشته و فراموشی ناکامی هاست، همچنین پند گرفتن از اشتباهات گذشته که همگی باعث تقویت اعتماد به نفس می شوند.

۷- پذیرش خود

تا زمانی که خود را نشناخته اید به خوشبختی و موفقیت نمی رسید. سعی کنید خودتان را همانگونه که هستید بپذیرید با تمام نواقص، کمبودها و نقاط ضعف،نقاط قوت و … . سعی نکنید خود و دیگران را مجاب به قبول چیزی کنید که نیستید. از اینکه کامل نیستید ناراحت نباشید هیچ کس کامل نیست و هر کس ادعایی جز این داشته باشد تظاهری بیش نیست. اما در مورد نواقص و نقاط ضعف می توانید درصدد بهبود و رشد مهارت های فردی خود برآیید.

۸- صبوری کردن

صبور باشید که داشتن احساسات همچون خشم، حسادت، رنجش جایی در موفقیت ندارد. هر چه برای بهتر شدن مشتاق تر باشید به خاطر پیشرفت احساس موفقیت را بیشتر درک می کنید و حس لذت را با تمام وجود می چشید.

۹- ثبات قدم

افراد موفق ثابت قدم هستند. خیلی از افراد که فاقد تجربه هستند نمی دانند می توانند مهارت ها و توانایی های خود را با ثبات قدم بهبود ببخشند. ثابت قدم به عبارت ساده یعنی انجام کارهای کوچک در هر روز و به مدت طولانی می تواند یک موفقیت بزرگ به همراه داشته باشد.

 

ابزراهایی که برای ثبات قدمم حیاتی و لازم هستند عبارتند از :

 • اطلاعات

شما هر چقدر اطلاعات بیشتری وارد ذهن خود کنید از آن طرف باید اطلاعات دیگری را از ذهن خود پاک کنید و این کار به اختیار شما نیست. اگر شما از آن دسته افراد هستید که هر روز چند مقاله یا پادکست گوش می کنید و یا اخبار شبکه های اجتماعی را پیگیری می کنید احتمالاً نمی توانید بر روی چیزهایی که باید فراموش کنید کنترل داشته باشید. به همین دلیل باید بدانید چه چیزهایی را وارد مغز خود می کنید.

برای دستیابی به این هدف باید در هر روز یک کار کوچک را انتخاب کنید و روی آن متمرکز بمانید. اگر برای پیشرفت تلاش می کنید روزانه مدت زمان مشخصی را فقط صرف مطالعه و یادگیری از یک منبع معتبر کنید و این کار در موفقیت شما بسیار موثر و شگفت انگبر خواهد بود.

 • اقدام و عمل

افراد موفق می دانند نمی توانند تمام کارهای روزانه را هر روز انجام دهند آنها فقط به سراغ کارهای مهم و با الویت بالا می روند. سعی کنید قبل از اینکه روزتان شروع شود سه مورد از کارهای روزانه را برای خود مشخص کنید و به آنها بپردازید. ثبات قدم در انجام این امور و فعالیت ها شما را به موفقیت می رساند.

 • بهبود و اصلاح

اصلاح و بهبود باعث پیشرفت می شود. با هر حرکت کوچک برای اصلاح می توان نتایج بزرگی را گرفت. در این مسیر انگیزه و اشتیاق بسیار مهم است. بهتر است به دنبال اصلاح و بهبود صدها کار نباشید زیرا در نهایت هیچ کاری اصلاح نخواهد شد. اگر تنها بر روی یک کار کوچک در روز متمرکز شوید موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد.

از زبان بزرگان راز موفقیت چیست ؟

”وقتی می فهمی در مسیر موفقیت قرار گرفته ای که کاری را انجام دهی که دوستش داری حتی اگر دستمزدی بابت آن دریافت نکنی.”

اپرا وینفر

 • از نظر بزرگان افکار بزرگ می تواند یک عامل موفقیت باشد.

” خطری که بسیاری از ما را تهدید می کند تعیین اهداف بلند و نرسیدن به آن ها نیست بلکه اغلب ما اهداف کوچکی انتخاب می کنیم و به همان می رسیم.”

میکل آنژ

 • ایجاد تعادل در زندگی یک راز موفقیت است.

” در زندگی شخصی و کاری همیشه جنگ دائمی میان آرامش و آشفتگی هست که هیچ یک پیروز نمی شود اما اینکه چگونه هر دوی آن ها را مدیریت کنید رمز موفقیت در زندگی است.”

فیل نایت

 • یکی از رموز موفقیت عمل گرا بودن است. پس مرد عمل باشید.

از مدت ها قبل متوجه شدم که افرادی که اهل عمل هستند به ندرت عقب می ایستند تا اتفاقی برایشان رخ دهد، آن ها بیرون می روند و به آن چه می خواهند می رسند.”

لئوناردو داوینچی

 • به توانایی هایتان باور داشته باشید.

 ” اگر بتوانی چیزی را تصور کنی، می‌توانی آن را انجام دهی.”

والتر دیزنی

 • نگرش مثبت داشته باشید تا در راه موفقیت بدون ترس و هراس وارد شوید.

” هیچ چیز نمی تواند انسانی با نگرش مثبت را از دستیابی به هدفش بازدارد و هیچ چیز نمی تواند به انسانی با نگرش منفی کمک کند.”

توماس جفرسون

 • شجاعت پیروی از قلب خود را داشته باشید و به دنبالش بروید.

”شجاعت پیروی از قلب و بصیرت خود را داشته باشید، آن ها می دانند شما واقعا می خواهید به چه کسی تبدیل شوید، بقیه چیزها ثانویه است.”

 • اگر می خواهید در هر زمینه ای موفقیت بدست آورید. سختکوش باشید و تلاش بی قفه کنید.

” اگر نخواهید بیشتر از ظرفیت های یک انسان معمولی تلاش کنید به موقعیت های بالا دست پیدا نمی کنید.”

جی سی پنی

راز موفقیت افراد موفق در اراده و عزم راسخ است. برای رسیدن به هدف هایتان مصم باشید.

” پس از آن که تصمیم گرفتم به چیزی که می خواهم برسم، دیگر نه زمان، نه میزان نیروی کار و نه پول نمی تواند جلوی من را بگیرد که به بهترین چیزی که برای من است دست پیدا کنم. تا امروز این کار را کرده ام و با آن پیروز خواهم شد، می دانم.”

کلنل سندرز

هرگز و هرگز ناامید نشوید و تصمیم های خود را به عقب نیندازید.

” برنامه خوبی که امروز اجرا شود بهتر از برنامه کامل فردا خواهد بود”

ژنرال ویلیام

راز موفقیت در تمرکز است.سعی کنید بر روی یک هدف وقت بگذارید و قدم به قدم پیش بروید.

“مردم با تمرکز بر روی چند هدف در یک زمان، برای هدفی که می توانند در یک سال به دست آورند بیشتر از ده سال وقت صرف می کنند.”

آنتونی رابینز

6 thoughts on “تعریف موفقیت چیست ؟ فرد موفق کیست؟

 1. امیر گفت:

  درود، فوق العاده زیبا بود

 2. هادی گفت:

  ممنون مقاله خوب و مفیدی بود

 3. خادم المهدی گفت:

  سلام علیکم!
  ان شاءالله همیشه موفق و پیروز باشید این مقاله خیلی به بنده کمک کرد و خیلی مسائل رو به ما یاد داد،
  بنده واقعا خرسند هستم،
  با تشکر فراوان.
  یا علی مدد.

  1. sparker گفت:

   بسیار عالی

 4. Najibullah Khurram گفت:

  مقاله‌ی عالی و پر مفهوم و پر محتوا بود.
  ممنون تان

 5. ............ گفت:

  دمتون گرم خیلی خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *