مقالات

مربی گری کسب و کار(بیزینس کوچینگ), ویدئو های آموزشی رایگان

تعریف دقیق کوچینگ چیست؟ کوچ چه نقشی ایفا می کند؟

کوچ چه نقشی در کوچینگ دارد

آیا می دانید کوچینگ چیست (coaching) ؟ آیا می دانید نقش کوچ کیست و چه کاری انجام می دهد؟ آیا از انواع کوچینگ و مزایای آن با خبر هستید؟ تا به حال شده اهداف خود را با انرژی و شتاب انتخاب کرده باشید اما در ادامه از انجام آنها بازمانده باشید؟ آیا می دانید بسیاری از افراد موفق دنیا با فرآیند کوچینگ و کوچ زودتر و بهتر به موفقیت رسیده اند. اگر شما هم به دنبال تعریف دقیق از کوچینگ و کوچ هستید پیشنهاد می کنم تا آخر مقاله با سایت محمد رضا تقوی همراه باشید.

طبق آمار فرآیند کوچینگ کمک کرده که افراد ۶۷ درصد در کار تیمی ، ۷۷ درصد در ارتباطات با دیگران و ۶۱ درصد در حرفه و شغل خود به پیشرفت و رضایتمندی برسند.

کوچینگ در واقع روند و یا فرایندی است که برای بهتر شدن عملکرد افراد در زندگی فردی، اجتماعی، شغلی کار می کند. در کوچینگ به جای تمرکز در گذشتهبه در حال و آینده افراد توجه ویژه ای می شود. جالب است بدانید در کوچینگ افراد خودشان بهترین مسیرشان را تشخیص می دهند و غالباً راه حل مشکلات را خودشان پیدا می کنند؟ شاید این سوال پیش آید که چرا باید در فرآیند کوچینگ شرکت کنم؟ من که قرار است خودم مشکلاتم را حل کنم؟ اشتباه نکنید کوچ که نقش یک کمک کننده را در کوچینگ برای شما ایفا می کند یک فرد متخصص و حرفه ای است که دردهای شما را می فهمد و به عنوان یک راهنما در کنار شما تا پیشبرد اهدافتان است.

زمانی که شما به یک مشاور مراجعه می کنید مشاور دردهای شما را می فهمد اما نسخه و راه حل را خودش ارائه می دهد از این رو ممکن است منطق بر احساسات و یا رفتارهای شما نباشد و شما را متعهد به انجام دادنش نکند.

کوچ چه کسی است؟

کوچ نه یک مشاور است که نسخه های از قبل آماده برای شما بپیچد و نه یک آموزگار و نه یک روانشناس بلکه یک تسهیل گر است که با قدرت در کنار شماست تا مشکلات خود را حل کنید. به عبارت ساده تر کوچ به شما کمک می کند برای رسیدن به آگاهی و درک مسائل تا بتوانید با پیدا کردن بهترین راه حل و متناسب با   اخلاق و احساسات خود، آن را انجام دهید و به موفقیت در کار و زندگی برسید.

یک کوچ موفق و حرفه ای با گوش دادن فعال و عمیق به صحبت های شما، پرسش های قدرتمند و عالی و گرفتن بازخورد می تواند نقشه مسیر موفقیت را برایتان درست بچیند.

کوچ در واقع کمک می کند تا شما با آگاهی و شناخت بیشتر از خود بتوانید از موانع و مشکلات کنونی عبور کنید و به چیزی که می خواهید برسید. یک کوچ حرفه ای با استفاده از سه ابزار قدرتمند می تواند به راحتی کار شما را راحت کند. کوچ ها در واقع به صورت فعال به مشکلات و موانع مراجعه کننده گوش می دهند و برای پیدا کردن راه حل سوالات عالی و موثر می پرسند و در پایان با توجه به صحبت ها و مشکلات مراجعه کننده بازخوردهای فوق العاده و مناسب ارائه می دهند.

یکی از مهم ترین ویژگی ها و برتری کوچینگ و کوچ نسبت به مشاوره آزادی عمل در محیط و مراجعه کننده است. در کوچینگ یک رابطه عمیق و صمیمی بین کوچ و مراجعه کننده شکل می گیرد که منجر به یک پشتیبانی بر اساس اعتماد و به شدت قوی برای تعیین هدف ها و رسیدن به آنها می شود. یک کوچ به عنوان یک حامی و بدون هیچ سرزنش و یا نصیحتی، ذهن شما را شفاف و روشن می کند تا بتوانید راه حل درست را بیابید.

کوچینگ در کجا می تواند مورد استفاده قرار بگیرید؟

جالب است بدانید کوچینگ در زمینه های مختلف توانسته مشکلات زیادی را حل کند. اگر بخواهیم انواع کوچینگ را معرفی کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- کوچینگ کسب و کار

۲- کوچینگ فردی

۳- کوچینگ در مدیریت و رهبری

۴- کوچینگ موفقیت

۵- کوچینگ سلامت و تغذیه

۶- کوچینگ سبک زندگی

۷- کوچینگ مالی

مزایای کوچینگ نسبت به مشاوره

آیا مزایای دیگری هم برای کوچینگ وجود دارد؟ آیا کوچینگ و مشاوره با هم فرق دارند؟ چرا کوچینگ؟ مشاوران بیشتر بر روی گذشته افراد تمرکز دارند و به دنبال پیدا کردن مشکلات درونی و بیرونی افراد هستند. این در حالی است که کوچ فقط بر روی درون تمرکز دارد و سعی می کند افراد با شناخت و آگاهی از درون خود مشکلات را حل کنند. ۵ دلیل زیر بهتر به این پرسش ها پاسخ می دهد و شما می توانید درک بهتری از روند کوچینگ و کوچ پیدا کنید.

  • بیشتر وقت ها ما به دنبال راه حل و جواب از دیگران هستیم این در حالی است که بهترین راه حل ها نزد خودمان است شاید مشاور به شما پیشنهادی بدهد که شما هرگز اجرا نکنید و یا راه حل های آن برای شما مناسب نباشد. اما در روند کوچینگ یک کوچ تا جایی جلو می رود که شما به پاسخ برسید و بتوانید مشکلات را درک و راه حل مناسبی پیدا کنید. از این رو تصمیم گیرنده نهایی شما هستید و نه یک شخص دیگر.

 

  • زمانی که شما برنامه ریزی برای پیشبرد اهداف خود را از شخص دیگری دریافت می کنید احتمال انجام دادن کارها را ضعیف تر می کنید. اما زمانی که شما برنامه و عملکرد خود را بر اساس احساسات و شناخت رفتار خود، خودتان انتخاب می کنید چون بیشتر منطبق بر شخصیت شماست احتمال موفقیت نیز بالا می رود.از این رو در مشاوره چون این برنامه طبق خواسته و روحیات شما نیست بنابراین عمل به آن نیز کمتر اتفاق می افتد. اما در کوچ شما با همراهی و کمک کوچ برنامه هایتان را خودتان تنظیم می کنید.

 

  • در بیشتر اوقات شما نیاز به راهکار تخصصی و حرفه ای ندارید خودتان جواب ها را می دانید فقط نیاز به کمک و پشتیبانی دارید تا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید و به افکار خود سامان ببخشید بنابراین یک کوچ می تواند با حمایت از شما کارها یتان را پیش ببرد.
  • بیشتر اوقات شما می دانید باید چه کارهایی را انجام دهید اما برای پیگیری و مداومت آنها انگیزه ندارید و یا به درستی آنها را انجام نمی دهید. در این زمان یک کوچ در عین حال که به شما  آزادی و اختیار عمل می دهد پیگیری مداوم از برنامه های شما را در دستور کار خود دارد و خود این نیز محرک و انگیزه ای برای ادامه کار شماست.
  • در زمان هایی لازم است که شما افکار خود را سامان دهی کنید و با شفافیت بیشتر ادامه دهید در این صورت کوچ می تواند یک راه عالی برای شما باشد.

فرق کوچ با مشاورهآیا کوچ با آموزگار متفاوت است؟

بله هر کدام کار خاصی انجام می دهند کوچ چیزی آموزش نمی دهد در عوض معلمان و یا آموزگاران دانشی را ارائه می دهند که در این روش درصد مشارکت یک دانش آموخته کمتر از معلم است. یک کوچ نقش کمک کننده دارد و افراد با پشتیبانی کوچ، خودشان به جواب می رسند. در این حالت مشارکت بیشتر از طرف مراجعه کننده است.

منتور کیست؟ چه تفاوتی با کوچ دارد؟

منتور کسی است که به عنوان یک رهبر نقش ایفا می کند و بر اساس اطلاعات تخصصی و تجربیات خود به مراجعه کننده ها کمک می کند تا آنها بتوانند سریع تر و بهتر به پیشرفت برسند. تمرکز منتور بیشتر بر روی آینده است اما در کوچ بیشتر تمرکز بر روی حال و نهایتا بر روی آینده می باشد. نقش منتور می تواند عوض شود گاهی مشاور، گاهی کوچ، گاهی آموزگار و … اما در کوچینگ نقش کوچ همیشه ثابت است و محور اصلی خود فرد است.

کوچینگ برای چه کسانی مناسب است؟

  • افرادی که برای خود هدف تعیین کرده اند و به دنبال راهی برای موفقیت زودتر و بیشتر برای اهدافشان هستند؟
  • کسانی که دوست دارند شغل و حرفه بهتری را تجربه کنند و یا در حرفه خود بهتر عمل کنند؟
  • کسانی که می خواهند سبک زندگی خود را تغییر دهند و مهارت های بیشتری یاد بگیرند؟
  • کسانی که به دنبال راهی برای بهبود سلامت و تغذیه خود هستند؟و …

در روند کوچینگ به چه چیزهایی می رسید؟

شاید بپرسید چرا باید در کوچینگ شرکت کنم؟ چه مزایایی دارد؟ به بیان ساده تر چه چیزی در روند کوچینگ نصیب شما می شود؟ در ادامه این پرسش را مورد بررسی قرار می دهیم.

۱- خودشناسی

اگر شما خودتان را نشناسید و باز هم مانند گذشته تلاش کنید به امید پیروزی باشید، حدس زدنش زیاد سخت نیست که در پایان سر جای اول باشید. اولین و بهترین چیزی که شما در کوچینگ و با راهنمای کوچ به آن می رسید همین مهارت خودآگاهی است.

۲- افزایش مسئولیت پذیری

بعد از خودآگاهی مهم ترین چیز مسئولیت پذیری است. اگر شما قصد داشته باشید اهداف خود را اجرا کنید ولی متعهد به اجرای آن نباشید این کوچ است که با پیگیری کار شما به دنبال علت ها می گردد. از این رو با فرآیند کوچینگ مسئولیت پذیری شما بالا می رود. یک کوچ با دیدن ضعف شما در عملکرد صادقانه و به دور از تعارف به دنبال کشف علت ها و حذف آنها میباشد. شما را تشویق می کند و به سمت پیشرفت هدایت می کند.

۳- قدرت تمرکز

در فرآیند کوچینگ یاد می گیرید چگونه با تمرکز بر روی اهداف خود راه موفقیت را طی کنید و در این راه تنها حامی شما کوچ خواهد بود. یک کوچ به شما کمک می کند بتوانید با قدرت بیشتر بر روی اهداف خود متمرکز شوید و انگیزه خود را از دست ندهید.

۴- ابجاد انگیزه

بی شک انگیزه موتور حرکت هر انسانی است. گاهی هدفی را انتخاب می کنیم که می دانیم درست است اما زود انگیزه خود را از دست می دهیم. گاهی اشتیاق اولیه در شما سرکوب می شود و نیاز دارید تا دوباره آن را بازیابی کنید در این زمان بهترین فرد برای شما کوچ است. یک کوچ می تواند در کنار شما بماند و علاوه بر هدایت شما مشوق تان نیز باشد. این کار به افزایش انگیزه درونی در شما کمک زیادی می کند.

۵- اطلاعات و منابع

یک کوچ که خود از اطلاعات و منابع زیادی بهره برده است می تواند شما را هم در این اطلاعات سهیم خود کند. شما می توانید اطلاعات و آگاهی خود را به وسیله منابع مختلف از جمله (کتاب، فابل صوتی، فابل تصویری و…) افزایش دهید.

۶- ایجاد دیدگاه متفاوت

با یک کوچ شما می توانید از دریچه و زاویه دیگر به مشکلات نگاه کنید. گاهی دلبستگی های عاطفی مشکلاتی بر سر راه تان ایجاد می کنند و همین مشکلات موانع اصلی به حسای می آیند. با کمک کوچ شما می توانید مدیریت بهتر بر روی عواطف داشته باشید و به اینده نگری قوی دست پیدا کنید. بک کوچ می تواند دیدگاه و باورهای قبلی شما را متحول کند.

۷- ایجاد چالش

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در سختی ها و چالش ها بیشتر به پیشرفت رسیده باشید. اما زمانی که دغدغه های کمتر شما را احاطه کرده باشد کمتر به فکر پیشرفت و موفقیت هستید. کوچ با ایجاد چالش هایی برای شما سعی می کند شما را به سمت جلو هل دهد و هر گونه عملکرد ضعیف را به چالش می کشد. هر گونه نگرشی که شما را از اهداف تان باز می دارد به دقت بررسی می کند و علت ها را جویا می شود.

۸- گرفتن بازخورد

گاهی شما به فردی نیاز دارید تا بتوانید احساسات خود را با او در میان بگذارید و سخت می توانید فرد مناسبی را پیدا کنید. یک کوچ به عنوان یک مربی در کنار شما است تا ترس ها و نگرانی های شما را درک کند و به شما بازخوردهای مناسب ارائه دهد. از این رو شما می توانید بهترین روش ها را انتخاب کنید و خود را ارزیابی کنید.

نتیجه گیری:

کوچینگ ایده نمی دهد فقط ایده ها را از ذهن افراد بیرون می کشد. در فرآیند کوچینگ، یک کوچ افراد را ارزیابی می کند اما قضاوت نمی کند. در واقع مهارت های درونی فرد را بالا می برد تا بتوانند در هر زمینه ای به موفقیت برسد. کوچینک در زمینه های مختلف و با اهداف مختلف وجود دارد. از جمله کوچینگ سلامت و تغذیه، کوچینگ کسب و کار، کوچینگ فردی و … همه بستگی به اهداف و انتخاب های شما دارد. برای موفقیت تضمینی در یک کوچینگ نیاز است یک کوچ حرفه ای و متخصص را انتخاب کنید تا علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه های خود بهترین نتیجه را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
خانه
بلاگ

سبد خرید

خروج
خروج
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
کلید اسکرول خودکار به بالا