متفرقه

بهترین روش برای تقویت اراده و پشتکار چیست؟

تقویت اراده چگونه امکان دارد

تقویت اراده و پشتکار را چگونه بدست آوریم؟ یکی از عوامل مهم برای رسیدن به موفقت در کار و زندگی داشتن عزم و ارده قوی است. اما چگونه می تواند قدرت اراده را تقویت کرد؟ چگونه می توان عزم راسخ داشت؟ این همان سوال هایی است که بسیاری از افراد هر روز از خود می کنند. هر روز با به تعویق افتادن کارهایشان می دانند نیاز است در تقویت اراده خود بیشتر تلاش کنند به همین منظور تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی آن بپردازیم. با سایت محمد رضا تقوی همراه باشید.

اراده چیست؟

در واقع اراده یک رقابت تنگاتنگ بین لذت ها و شادی های زودگذر است با هدف های بلند مدت. قدرت اراده به تصمیم شما در ذهنتان وابسته است. علاوه بر این عواملی همچون استرس، طرز تفکر، غم،شادی و … می تواند در اراده نقش ایفا کنند. تنها مغز شماست که می تواند برای مبارزه با هر چالشی دست به انتخاب بزند.

اگر شما همه تصمیمات خود را از روی احساسات و لذت بگیرید احتمالاً دستاورد و نتیجه های عالی در آینده نصیبتان نخواهد شد.

ارتباط تقویت اراده با مغز انسان

طبق پژوهش های علوم اعصاب اراده انسان با سه بخش مغز در ارتباط است. این بخش ها در قشر جلوی مغز قرار دارند و به شما کمک می کنند اراده بدست آورید.

  • زمانی که شما می گویید «من می توانم» قسمت بالایی در سمت چپ جلوی مغز فعال می شود و شما را از انجام کارهای خسته کننده و سخت باز نمی دارد و با اراده می توانید فعالیت خود را ادامه دهید.
  • اما زمانی که شما می گویید «من نمی توانم» قسمت بالای سمت راست جلوی مغز فعال می شود. این قسمت شما را از انجام خواسته های مورد نظرتان منصرف نمی کند. اجازه می دهد شما به خواسته های بد خود جواب «نه» بدهید.
  • زمانی که شما با خود می گویید:«من می خواهم» قسمت زیرین و میانی قشر جلوی مغز فعال می شود. این نیرو باعث می شود که فرد پیگیر خواسته ها و اهداف خود باشد. این قسمت از مغز به شما یادآوری می کند چه چیزی می خواهید و برای چه چیزی تلاش می کنید. از این رو با انگیزه بیشتر می توانید اهداف خود را دنبال کنید و در برابر لذت های زود گذر مقاومت می کنید.

جالب است بدانید این بخش ها به کمک هم می توانند برای تقویت اراده نقش داشته باشند. اگر این بخش ها فعالیت کافی نداشته باشند نیروی اراده ضعیف می شود و در واقع فرد کار با ارزشی انجام نمی دهد از این رو در آینده پشیمان خواهد شد.

خوب اگر از طریق علمی بخواهیم برای تقویت اراده کاری کنیم باید برای ایجاد انرژی این نواحی از مغز تلاش کنیم تا قدرت اراده تضعیف نشود.

تقویت اراده و مغز انساناما چه کارهایی باعث می شود که قسمت های مختلف مغز برای تقویت اراده خوب کار کنند؟

  • خواب و استراحت کافی

خوب از نظر علمی خواب و استراحت کافی باعث می شود قشر جوی مغز عملکرد بهتری داشته باشد. در این صورت شما می توانید تصمیمات بهتر بگیرید و فعالیت های خود را مصمم پیگیری کنید. زمانی که شما خواب و استراحت کافی نداشته باشید به راحتی حواستان پرت می شود و حتی تمرکز کافی هم ندارید. پس سعی کنید حداقل ۸ ساعت خواب در زمان خود داشته باشید.

  • انجام مدیتیشن

مدیتیشن یکی از روش هایی است که بر روی رشد بخش جلویی مغز اثر می گذارد. از این رو شما می توانید با مدتیشن برای تقویت اراده خود کمکی کرده باشید. سعی کنید در روز چند دقیقه به انجام مدیتیشن مشغول شوید.

  • ورزش و تحرک

شاید همه ورزش را فقط برای سلامت جسمی انجام دهند اما باید بگویم ورزش علاوه بر سلامت جسمی بر روی سلامت روان هم اثر می گذارد و عملکرد مغز را نیز بهتر خواهد کرد. زمانی که شما ورزش می کنید بخش هایی از مغز که ارتباط مستقیمی با قدرت اراده شما دارد هماهنگ تر و قوی تر عمل می کنند. شما در این شرایط بهتر می توانید تمرکز داشته باشید و به عوامل حواس پرتی نه بگویید.

  • مواد سالم گیاهی

از نظر علمی پایین و بالا بودن بیش از حد قند خون، می تواند بر روی عملکرد مغز تاثیر منفی گذارد. بهترین روش برای کنترل قند خون مغز استفاده از مواد گیاهی سالم است. در این بین گیاهانی که با مصرف آنها به آرامی قند خون تغییر می کند بر روی عملکر مغز تاثیر بهتری می گذارند.

تکنیک های تقویت اراده و پشتکار

خوب تا اینجا عوامل موثر بر روی قسمت هایی از مغز که نقش زیادی در قدرت اراده دارد را معرفی کردیم اما در ادامه می خواهیم به عوامل مهم دیگر اشاره ای داشته باشیم.

۱- کارهای خود را اولویت بندی کنید

بهتر است از شب قبل کارهای روز بعد را بنویسید و اولویت بندی کنید. جالی است بدانید اراده هم مانند انرژی در ابتدای صبح بیشتر است. به عبارت ساده تر شما در ابتدای صبح خود کنترلی بیشتری دارید و به مرور با تحلیل انرژی تان در روز اراده شما نیز کم می شود. با توجه به این مساله بهتر است کارهای خود را اولویت بندی کنید و کارهای مهم تر و سخت تر را در ابتدای روز انجام دهید.

۲- برخی کارها را به عادت مبدل کنید

اگر شما بتوانید برخی کارهای خود را به عادت تبدیل کنید دیگر لازم نیست اراده به خرج دهید. به عنوان مثال اراده داشتن برای نخوردن غذاهای چرب اگر به یک عادت تبدیل شود دیگر شما وسوسه نخواهید شد. اگر شما عادات مناسب را تمرین کنید به مرور قدرت اراده تان تقویت می شود و شما می توانید از این قدرت اراده برای کارهای مهم تر بهره ببرید. هیچ چیزی مانند تکرار و تمرین نمی تواند بر روی درست کردن عادات نقش داشته باشد.

۳- تغییر محیط در تقویت اراده

خیلی از وسوسه ها به محیط اطراف شما بر می گردد. محیط می تواند در تقویت اراده یا تضعیف آن نقش بازی کند. به عنوان مثال زمانی را در نظر بگیرید که شما می خواهید یک رژیم غذایی مناسب را جایگزین یک رژیم پرچرب کنید. خوب اگر مدام خود را در معرض مهمانی ها و یا میزهای غذا با خوردنی های پرچرب قرار دهید شاید در برخی موارد قدرت اراده تان کم شود و دوباره رژیم قبلی خود را به چرخه زندگی تان برگردانید.

بهترین راه برای مدیریت این موضوع این است که کمتر در چنین محیط هایی قرار بگیرید. این کار به تقویت اراده شما هم کمک می کند. حتی می توانید غذای مودنظر خود را به مهمانی ببرید تا مجبور نباشید غذاهای پرچرب را استفاده کنید. از این رو می توانید با تغییر عوامل محیطی انرژی کمتری برای قدرت اراده صرف کنید و احتمالاً موفق تر خواهید بود. طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان افرادی که عوامل محیطی وسوسه کننده بیشتری در اختیار دارند کمتر می توانند مقاومت کنند و احتمالاً اراده کمتری خواهند داشت و در عوض افرادی که سعی می کنند خودد را از عوامل وسوسه کننده دور نگه دارند بهتر می توانند قدرت اراده خود را به نمایش بگذارند.

جالب است بدانید همین عوامل محیطی می تواند موثر هم باشد زمانی که شما همه شرایط را برای انجام کاری مهیا می کنید احتمال موفقیت در آن کار را بالا می برید. زمانی را درنظر بگیرید که شما برای انجام کوهنوردی در صبح فردا آماده می شوید. اگر شما دیرتر بخوابید شاید صبح نتوانید به موقع بیدار شوید. همچنین اگر شما لباس و کفش و یا کوله خود را از شب قبل آماده کنید و در کنارتان بگذارید (شرایط محیطی مناسب) فراهم کنید احتمال بیدار شدن و رفتن به کوه را بالا می برید.

۴-  برای خود دلسوزی کنید

شاید باور بیشتر افراد این باشد که با سرزنش خود و یا خود انتقادی برای تقویت اراده بهتر نتیجه می گیرند. اما تحقیقات اخیر نشان داده این کار نه تنها موثر نیست شاید مخرب هم باشد. بهتر است به جای سرزنش خود، بیشتر خود دلسوزی داشته باشید. محققان دریافتند افرادی که خود دلسوزی بیشتری داشتند بهتر تواسته اند از پس مشکلات و مسائل پیش رویشان برآیند. پس برای رسیدن به اهداف خود بیشتر برای خود دلسوزی داشته باشید و سعی کنید کارها و مقاومت های خود در برابر عوامل وسوسه انگیز را با دلسوزی پیش ببرید نه سرزنش!

۵- رابطه با افرادی که وجه اشتراک با شما دارند

وقتی اطرافیان شده پر شده از آدم هایی کهه قدرت اراده ضعیفی دارند احتمالاً شما هم بیشتر به آن سمت هدایت می شوید. به عنوان مثال در خانواده ای که عادت غذایی نامناسب رشد پیدا کرده است زیاد نباید انتظار داشت فرزندان عادت های درست غذایی را داشته باشند.احتمال اینکه فرزندان آن خانواده هم از همین عادات غذایی پیروی کند زیاد است. باید گفت این موضوع در هر زمینه ای صادق است پس بهتر است افراد نزدیک به خود را بادقت انتخاب کنید و بیشتر با کسانی ارتباط داشته باشید که با شما وجه اشتراک داشته باشند. به عبارت ساده تر اراده آنها قوی باشد.رابطه افراد با تقویت اراده و افزایش اراده

 

«وقتی اطراف‌تان پر از افرادی است که به اهداف‌شان پایبند هستند، شما نیز تلاش خواهید کرد تا شبیه آنان باشید و به اهداف خود پایبند باشید.»

مک‌گونیگال

۶- تقویت اراده با تمرین

برای تقویت اراده خود تمرین های کوچک برای خود قرار دهید.افرادی که مدام تمرین اراده برای خود دارند بیشتر می توانند خود کنترلی داشته باشند. به عنوان مثال تصمیم بگیرید یک کار یا عادت بد خود را کنار بگذارید مثلاً مسواک زدن را اگر تا به حال تفریحی انجام می دادید سعی کنید تمرین کنید به صورت دائمی و کامل انجام دهید. اگر در هر هفته و با هر ماه تصمیم بگیرید یکی از عادات بد خود را درست کنید و این تمرینات را بارها و بارها انجام دهید دیگر هیچ چیز و هیچ کس نمی تواند مانع اهداف شما باشد و می توانید در تقویت اراده خود به موفقیت برسید.

۷- علت کارهای خود را بدانید

بدانید برای چه باید سختی تحمل کنید. مرور مدام این علت ها آتش انگیزه را در درون شما شعله ور نگه می دارد. یک علت قوی در پشت هر کاری، می تواند نیروی محرک موتور فرد را دو چندان کند و آن را به سمت جلو مدام هل دهد. پس برای تقویت اراده خود به دنبال کشف علت ها باشید و آنها را پی در پی مرور کنید.

۸- بیم و هراس نداشته باشید

یکی از موانع بزرگ هر تصمیمی ترس است. ترس از شکست، ترس از طرد شدن و … برای پیروزی باید ترس های خود را مدیریت کنید. شما باید با جسارت و شجاعت با ترس های خود روبرو شوید و با آغوشی باز یه استقبال آنها بروید. ای کار به قدرت عزم و اراده شما کمک بزرگی می کند و باعث می شود شما در کارهای خود مصمم تر باشید.

۹- استرس را کنترل کنید

زمانی که از نتیجه خبر ندارید بیشتر دچار استرس می شوید اما برای تقویت اراده باید بتوانید مدیریت استرس داشته باشید و احساسات منفی خود را کنترل کنید. زیرا استرس می تواند قدرت اراده را تخریب کند و شما را از انجام کارهای موثر در زمان مورد نظر باز دارد. در مقاله مدیریت استرس چیست؟ چگونه استرس را کنترل کنیم؟ ۱۵ راهکار علمی کامل درباره این موضوع صحبت شده است.

۱۰- مدیریت هیجان

تمرین به تاخیر انداختن خوشحالی باعث می شود شما تا زمانی که به اهداف خود دست پیدا نکرده اید تلاش کنید. باید به خودتان برای هر موفقیت پاداش دهید اما گاهی به تعویق انداختن خوشحالی و پاداش می تواند به نظم و تقویت اراده شما کمک کند و باعث شود با اراده بیشتر به دنبال خواسته ها و اهداف خود باشید.

۱۱- تمرکز بر روی مسائل مهم

باید بدانید چه چیزهایی برای شما کم ارزش و یا بی ریط هستند و انجام داده این کارها صرف نظر کنید با حداقل آنها را به تعویق بیاندازید این روند باعث می شود شما بیشتر بر روی کارهای مهم خود تمرکز داشته باشید. برای بهتر عمل کردن در این زمینه این جمله را ” الان نه، بعداً ” برای هر کار کم اهمیت بگویید. به تدریج خواهید دید که اراده و تصمیم شما قوی تر شده است.

۱۲- خودتان را مصمم بدانید

یک راهکار عالی دیگر برای افزایش قدرت اراده و عزم این است که خودتان را مصمم و با اراده تصور کنید. زیرا بیشتر انچه که در ذهن شما شکل می گیرد در دنیای واقعی هم اتفاق می افتد. اگر شما در ذهن تان خودتان را فردی با اراده و مصمم بدانید باعث می شود در عمل هم این اتفاق بیفتد و اراده شما تقویت شود.

– امیدوارم که این مقاله توانسته باشد در تقویت اراده شما کمک کند. اگر شما هم تجربه ای مشابه دارید می توانید با ما به اشتراک گذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *