هوش مالی

بهترین راه پس انداز ماهانه در ایران چیست؟

بهترین راه پس انداز ماهانه در ایران

آیا شما هم برای بهترین راه پس انداز ماهانه به دنبال راهکار هستید؟ آیا شما هم دوست دارید جدیدترین روش پس انداز به صورت هوشمندانه را بدانید؟ شاید در این شرایط کنونی پس انداز ماهانه در ایران کار سخت و یا غیر ممکن به نظر برسد اما باور کنید در همین اوضاع هم می توان پس انداز کرد! فقط باید بخواهید و تمام تلاش خود را بکار گیرید!

واقعیت این است که سرمایه گذاری مداوم و پیوسته هر چقدر هم که کم باشد، بهتر از سرمایه گذاری نکردن است.

مهم ترین مشکل همه ما این است که مدیریت پول و پس انداز ماهانه و یا روزانه را به ما آموزش نداده اند. حتی در مدارس جالی خالی آن احساس می شود. بیشتر افراد برنامه مشخصی برای آینده و دوران بازنشستگی خود ندارند از این رو برای پس انداز ماهیانه و یا روزانه خود تلاشی موثر نمی کنند. اگر شما دوست دارید در مدیریت پول و هزینه به بهترین شکل ممکن عمل کنید با ما همراه باشید.

شاید برای شما هم جالب باشد ۱۵ تکنیک پس انداز با حقوق پایین را بدانید.

بهترین راه پس انداز ماهانه

برای داشتن بهترین راه پس انداز ماهیانه باید عادت های غلط خود را کنار بگذارید و آنها را با عادت های خوب جایگزین کنید. اما چه عادت هایی برای این کار مناسب هستند؟ در ادامه بررسی می کنیم. اما برای بهترین راه پس انداز روانشناسان ۳ ترفند را پیشنهاد داده اند که مقاله بهترین راه پس انداز پول با ۳ ترفند روانشناسی می توانید آنها را بررسی کنید.

بهترین راه پس انداز ماهانه در ایران۱- برنامه بودجه بندی

بودجه بندی به این معنا که باید برای هر ماه تمام مخارج خود را بنویسید. منظورم این نیست که خودتان  را تحت فشار قرار دهید بلکه باید ببینید که طی یک ماه پولتان چگونه خرج می شود. برای رسیدن به این هدف باید رسید تمام خرید های خود را نگه دارید و یا به صورت روزانه مخارج خود را بنویسید تا بتوانید در آخر ماه آنها را رصد کنید. اگر به صورت امتحانی برای یک ماه این کار را انجام دهید خواهید دید که چه مخارجی برای شما ضروری نبوده و باید حذف شوند. به یاد داشته باشید فقط مواردی را در نظر بگیرید که برای آنها هزینه کرده اید.

برای نتیجه بهتر استفاده از جدول پس انداز و مخارج مناسب تر است. به عنوان مثال درآمد ماهیانه شما ۱/۸۰۰ تومان است می توانید در جدولی مانند زیر موارد و هزینه های خود را بنویسید. (جدول۱)

هزینه اجاره خانه یا محل کسب

هزینه های تمامی قبوض

هزینه های خوراک

هزینه بیمه عمر و سلامت

هزینه خودرو و رفت و آمد

هزینه تفریح و سرگرمی

هزینه های وام

پرداخت مالیات

و …

کل هزینه های ماهیانه

البته می توانید این جدول را برای جدول هزینه های پرداختی اختصاص دهید و به صورت ماهیانه هر مبلغی که پرداخت کرده اید در این جدول بنویسید.

در یک جدول جداگانه می توانید تمام درآمدهای خود را بنویسید و ردیابی کنید مانند نمونه (جدول ۲ )

درآمد حاصل از حقوق ماهیانه

درآمد حاصل از اجاره منزل و یا مغازه

درآمد اوراق و یا سپرده بانکی

و …

مجموع درآمدها به صورت ماهیانه

این جدول می تواند به درستی راه های درآمدی شما را رصد کند و به شما، برای بهترین راه پس انداز ماهانه کمک کند.

اما هنوز کار تمام نشده باید برای پیگیری تراز مثبت و یا منفی در ماه و سال خود جدول دیگری تهیه کنید در این جدول از اطلاعات جدول شمار ۱ و ۲ استفاده کرده و صورت حساب خود را بنویسید. مانند زیر

مجموع درآمد ماهیانه

مجموع مخارج و هزینه های ماهیانه

مبالغ سالیانه

با این حساب شما علاوه بر رصد مخارج و درآمدهای ماهیانه می توانید مخارج سالیانه را نیز رصد کنید و در پایان مهم ترین کار تحلیل درست است.

[highlight color=”blue”]شما با تحلیل یافته های خود در هر ماه می توانید با کمک سوالات زیر به اهداف خود برسید.[/highlight]
  • چگونه می توانید هزینه های خود را کاهش دهید؟
  • چگونه می توانید درآمد خود را افزایش دهید؟
  • آیا مهارت و یا علاقه ای دارید که بتوانید برای ایجاد درآمد از آن استفاده کنید؟
  • آیا می توانید از طریق آموزش مهارت خود به دیگران کسب درآمد کنید؟
  • آیا می توانید شغا و یا مهارت خود را ارتقا بدهید؟
  • کدام از هزینه هایتان را باید خط بزنید؟
  • آیا می توانید مخارج و هزینه های خود را با چیزهای ارزان تر جایگزین کنید؟
  • آیا هزینه های غیر ضروری خود را شناخته اید؟

همه این پرسش ها برای عملکرد و مدیریت بهتر پس انداز می تواند به شما کمک کند. شاید اغراق نباشد اگر بگویم این روش یکی از بهترین راه پس انداز ماهانه و سالیانه است. زیرا شما به صورت دقیق همه امور خود را مدیریت می کنید.

ممکن مخارج و یا درآمد هر ماه با ماه دیگر متفاوت باشد. شما باید بتوانید به صورت متوسط برای هزینه های خود بودجه ای تعیین کنید. البته همیشه باید برای اتفاقات پیش بینی نشده برنامه ریزی کنید تا غافل گیر نشوید. شما با بودجه بندی می توانید تمرکز خود را بیشتر برای مخارج ضروری بگذارید.

۲-پول خود را عاقلانه خرج کنید

درست است که تغذیه یک نیاز اصلی هر فردی است اما دقت و توجه به هزینه های غذا و خوراک می تواند یک راه عالی برای کاهش هزینه ها باشد. سعی کنید وعده های غذایی خود را در خانه تهیه کنید و کمتر از بیرون بخرید. سعی کنید از فروشگاه های برند خرید های خود را انجام ندهید و در عوض به دنبال زمان تخفیف در فروشگاه های دیگر باشید.

هزینه های سرگرمی خود را کمتر کنید و سرگرمی های رایگان را جایگزین کنید. به عنوان مثال دوچرخه سواری و یا تفریح در پارک ها به جای رستوران می تواند مقدار زیادی از هزینه های شما را کاهش دهد. شاید گفت یکی از بهترین راه پس انداز ماهانه، عاقلانه و هوشمندانه هزینه کردن است.

۳-صرفه جویی

با صرفه جویی در برق و آب و … می توانید هزینه های ناشی از قبوض را نیز کاهش دهید. حتی می توانید با دقت بیشتر در انتخاب بیمه شخص ثالث، اینترنت و … این گونه هزینه ها را هم کاهش دهید. همیشه شرکت هایی هستند که علاوه بر خدمات خوب می توانند با نرخ پایین تر خدمات خود را ارائه دهند. شاید باورش کمی سخت باشد اما دقت در انتخاب اتومبیل هم مهم است زیرا ممکن است هزینه های زیادی در آسنده به شما تحمیل شود. پس حتی در انتخاب اتومبیل از قبل با دقت در مورد مصرف مصرف سوخت، استهلاک، استقامت و … بررسی کنید.

بهترین راه پس انداز ماهانه در ایران۴- برای هر تهیه هر چیزی پول ندهید

گاهی شما می توانید با قرض گرفتن برخی چیزها از خرید آنها بی نیاز باشید. مثلاً یک فیلم سرگرم کننده و یا یک کتاب آموزنده و … در این موارد بهتر است به جای هزینه های بیهوده برای خرید محصولاتی که یکبار مصرف هستند آنها را قرض بگیرید. البته به یاد داشته باشید که اگر واقعاً ارزشمند هستند و نیاز شما برای آنها تا سالیان دراز می باشد یهتر است آنها را بخرید. در خرید هم تا جایی که امکان دارد سعی کنید آنها را با قیمت مناسب تهیه کنید.

همیشه به یاد داشته باشید مطابق درآمد واقعی تان باید خرج کنید! بیشتر افراد با درآمد خیالی خود خرج می کنند و خودشان را گول می زنند. اما درست تر این است که بر اساس واقعیت موجود پیش بروید و مخارج خود را مطابق با پولتان پیش ببرید.

۵- ایجاد درآمد بیشتر

همه ما وسایل غیر ضروری زیادی داریم که فقط در خانه خاک می خورند. شما می توانید این وسایل را به فروش برسانید و با پول آن وسایل ضروری خود را تهیه کنید. همچنین داشتن یک شغل دوم در زمان خالی می تواند درآمد شما را افزایش دهد این کار را می توانید با علایق خود شروع کنید به عنوان مثال تهیه کارهای دستی و یا شغل هایی که در عین سادگی درآمد خوبی دارند. حتی می توانید فضاهای اضافی خانه خود را اجاره دهید و از این طریق کسب درآمد کنید.

۶- یک حساب جداگانه باز کنید

بهتر است برای پس انداز یک حسای جداگانه داشته باشید که دسترسی به آن کمی سخت باشد. حسابی که برای برداشت از آن عابر بانک نداشته باشد و شما مجبور باشید در خود شعبه واریز و برداشت داشته باشید. در این صورت ترجیح می دهید مخارج خود را بیشتر کنترل کنید. علاوه بر این حساب شما می تواند در روز مبادا و یا در شرایط پیش بینی نشده به کمک تان بیاید. شاید این روش کمی مسخره بیایید اما بنده با همین روش توانسته ام پس انداز خوبی داشته باشم.

۷- سرمایه گذاری کنید

شکی نیست که پس انداز کردن هر چقدر هم که کم باشد مهم است. اگر شما بتوانید درآمد خود را پس انداز کنید قطعاً در دارز مدت مبلغ قابل توجهی می شود که می توان به عنوان یک سرمایه گذاری از آن استفاده کرد. اما چرا سرمایه گذاری؟ در واقع این سرمایه گذاری است که می تواند شما را در بلند مدت به خواسته هایتان برساند. حفظ قدرت خرید در برابر تورم، ارتقای کیفیت زندگی، تامین بازنشستگی، و … همه با سرمایه گذاری امکان پذیر است.

۸- داشتن بیمه عمر

داشتن بیمه عمر و یا بیمه سلامت در صورت فوت و یا پیش آمد مخارج غیر پیش بینی درمانی می تواند فوراً شما را نجات دهد. هیچ چیز قابل پیش بینی نیست اگر این امکان را دارید حتماً برای بیمه اقدام کنید تا در آینده برای خود و خانواده تان آسودگی خیال فراهم کنید.

۹- در صورت امکان بدهی ها را تسوبه کنید

اگر شما وام با بهره بالا گرفته اید بهتر است به محض اینکه پول به دستتان رسید آنها را بازپرداخت کنید. سعی کنید وام هایی را بازپرداخت کنید که بهره بیشتری دارند. شاید کمی عجیب باشد اما تسویه وام های بهره دار به پس انداز شما کمک می کند.

۱۰- پس انداز با دقت در نگهداری وسایل

خیلی از افراد فکر می کنند پس انداز فقط پول کنار گذاشتن است. اما در واقع پس انداز به شکل های مختلف وجود دارد. یکی از این روش ها نگهداری درست از وسایل منزل است که با افزایش طول عمر آنها، شما مجبور نیستید دوباره پولی برای خرید این وسایل کنار بگذارید. این کار در عین سادگی یک روش آسان برای پس انداز ماهانه و سالیانه شماست.

نتیجه گیری نهایی:

برای پس انداز کردن ماهیانه باید به دقت درآمد و مخارج خود را رصد کنید. شاید گفت یکی از بهترین راه پس انداز ماهانه استفاده از جدول پس انداز است در این صورت علاوه بر پس انداز برای هر ماه می توانید به صورت سالیانه نیز مخارج و هزینه های خود را پیگیری کنید و مدیریت بهتر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *