فروش و بازاریابی

۱۴ اشتباه مهلک در راونشناسی جذب مشتری

روانشناسی جذب مشتری

آیا می دانید روانشناسی جذب مشتری چیست؟ آیا می دانید چه اشتباهاتی ممکن است مشتریان را به سمت رقبا سوق دهد؟شکی نیست که مشتریان در هر کسب و کاری قلب تپنده آن تجارت به حساب می آیند از این رو جذب مشتری و رضایت آنها بسیار حائز اهمیت است. اما اشتباهات خطرناک می تواند مانع از رسیدن به این هدف گردد. این اشتباهات می تواند کسب و کار را به نابودی بکشاند.

اگر شما دوست دارید در مشتری یابی به مهارت برسید پیشنهاد می کنم مقاله بهترین تکنیک های مشتریابی چیست؟ را مطالعه کنید.

اشتباهات روانشناسی جذب مشتری

اگر شما به دنبال مشتری یابی هستید و دوست دارید بعد از جذب مشتری، مشتریان را حفظ کنید باید این اشتباهات را مرتکب نشوید.

۱- آموزش نادرست کارکنان

مهم نیست شما چند کارمند دارید! مهم این است که هر کدام از کارمندان بتوانند رفتار مناسبی با مشتری داشته باشند. این امر فقط با آموزش صحیح امکان پذیر است. رفتارهایی مانند خشونت در رفتار، دادن اطلاعات نادرست، بی توجهی به مشتری همگی عواقب یک آموزش نادرست است که نهایتاً مشتری را به سمت رقیب می کشاند. همچنین بی توجهی به شکایات مشتریان و سرعت پایین در پاسخ گویی به آنها می تواند در اعتبار کسب و کار شما ضربه وارد کند.

۲- برای بحث با مشتری درصدد پیروزی باشید

شاید شما هم شنیده باشید که جذب مشتریان جدید بسیار سخت تر و هزینه برتر از حفظ و نگه داشتن مشتریان قدیمی است. با توجه به این موضوع باید بر روی حفظ مشتریان فعلی تمرکز بیشتر کنید. اما یکی از اشتباهات رایج در کسب و کار تلاش برای پیروز شدن در بحث با مشتری است. این پیروزی به چه قیمتی؟ به قیمت از دست دادن مشتری و یا کاهش سطح درآمد! تحقیقات نشان داده بحث با مشتری برای تلاش بر پیروزی باعث بازخوردهای منفی از جانب مشتریان می شود و مشتریان را ترد می کند.

روانشناسی جذب مشتری و بحث نکردن با مشتری۳- در دسترس نبودن

اگر به فکر تداوم در کسب و کارتان هستید باید در دسترس مشتریان باشید. اگر مشتریان در هر زمینه ای از خدمات گرفته تا شکایت ها نیاز داشتند با مدیر صحیت کنند باید مدیر در دسترس باشد. در غیر این صورت احتمال مراجعه دوباره بسیار کم است. تجربه نشان داده کم کردن فاصله بین مشتریان و مدیر یا بین مشتریان و کارمندان باعث افزایش فروش می شود. پس اگر به دوام و رونق کسب و کار خود فکر می کنید سعی کنید تا جای ممکن فاصله مشتری با کسب و کارتان را کم کنید و در دسترس باشید.

۴- متعصب و قانونمند به خط مشی ها

در زمان هایی که مشتری درخواست هایی دارد که احتمالاً با قوانین شما سازگاری ندارد اگر شما متعصبانه بر روی قوانین خود اصرار ورزید بی شک مشتری را از دست میی دهید. سعی کنید راه جایگزینی برای این مواقع درنظر بگیرید. جملاتی مانند” اگر این کار را برای شما انجام دهم باید برای دیگران نیز انجام دهم.” و یا ” درخواست شما با قوانین ما همخوانی ندارد.” فقط مشتری را ناامید و سرخورده می کند. در حالی که داشتن تعامل موثر با مشتری و ایجاد یک پیوند و رابطه شخصی می تواند در جذب و وفاداری مشتریان کمک شایانی کند. این کار بخصوص در کسب و کارهای کوچک باعث افزایش رونق و درخشش است.

۵- نداشتن وفای عهد

به خاطر داشته باشید همانطور که وفای به عهد می تواند در اعتبار و شناخت بهتر کسب و کارتان موثر باشد خلاف آن نیز می تواند زیان های جبران ناپذیری وارد کند. اگر به مشتریان خود قولی می دهید اعم از قول های زمانی ( تا فلان روز محصول آماده است) یا قول های خدمات پس از فروش (مثلاً ضمانت تا یکسال) و … باید به قول های خود عمل کنید در غیر این صورت مشتریان را به راحتی از دست می دهید. اگر به هر دلیلی نتوانسته اید به تعهدات خود عمل کنید بهترین کار این است که بهانه جویی نکنید و در جلب رضایت مشتری اقدامات جایگزینی اتخاذ کنید.

۶-پاس دادن مشتری

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که وارد فروشگاه و یا شرکتی بشوید و شما را دائم از قسمتی به قسمت دیگر پاس بدهند؟ حس شما چگونه بوده است؟ به همین نست مشتریان از واگذاری کارشان به نفرات دیگر دچار سردرگمی و ابهام می شوند در این صورت ممکن است برای همیشه شما را ترک کنند. بنابراین سعی کنید افراد مناسب و کارآمدی برای فروش انتخاب کنید که بتوانند خواسته مشتریان را یدون واگذاری و به بهترین شکل ممکن حل کنند.

۷- گوش ندادن به شکایت ها یا حرف های مشتریان

برخی اوقات کارمندان با دقت به حرف های مشتری گوش نمی دهند تا مشکل را درک کنند و این موضوع در زمان هایی که مشتری عصبانی و ناراحت است حادتر هم می شود. عدم توجه به این مساله می تواند رونق کسب و کار را کاهش دهد و باعث عدم وفاداری مشتری گردد.

روانشناسی جذب مشتری۸- اشتباه در اطلاعات مشتری

گاهی اوقات اشتباه در ثبت اطلاعات مشتریان باعث نارضایتی و عدم اعتماد آنها می شود. به خصوص اینکه این کار به صورت مدام و در دراز مدت ادامه داشته باشد. تصور کنید زمان هایی که قرار است محصولی را به دست مشتریان برسانید و آدرس اشتباه درج شده باشد.

۹- فراموش کردن احترام

احترام به مشتری ارکان هر کسب و کاری است. زمانی مشتری به شما علاقمند می شود که بتواند روی شما حساب باز کند و به او احترام گذاشته شود. حال می تواند این احترام در قالب یک پشتیبانی خوب و سریع و یا به صورت کلامی باشد. مهم نیست این احترام چگونه باشد! چیزی که مهمه این است که مشتری در عمل آن را ببیند و با تمام وجود احساس کند. حتی توجه و احترام به زمان نیز می تواند در ذهن مشتری خاطره خوب ثبت کند.

۱۰- عدم توانایی تشکر

برخی اوقات حتی ساده ترین کلمات می تواند تاثیرات زیادی بر روی ذهن مشتری بگذارد و تجربه ماندگاری ایجاد کند. کلماتی مانند “متشکرم”، “من واقعاً متاسفم به خاطر این مشکل” و … این عبارات در عین سادگی ارزشمند و موثر هستند که البته بهایی هم ندارند فقط کمی خلاقیت می طلبد. این توانایی بخصوص در زمان هایی که پای مشتریان عصبانی و یا نامید در میان است امتیازات بزرگی ایجاد می کنند.

۱۱- نداشتن اعتماد به مشتریان

زمان هایی هستند که مشتریان با مشکلی در محصول یا سرویس مواجه می شوند  و می خواهند محصول را برگردانند و یا حق خود را طلب کنند در این زمان دید برندها به این مسئله منفی است و اعتماد به مشتری ندارند. اگر در چنین شرایطی فرض را به راست بودن ماجرا بگذارید و به مشتریان اعتماد کنید خواهید دید نتایج شگفت انگیزی در آینده دریافت می کنید.

۱۲- قیمت نامناسب

انتخاب قیمت نامناسب در محصولات یکی از اشتباهات رایج در روانشناسی جذب مشتری است. اگر قیمت شما نسیت رقیبان بالاتر باشد احتمال اینکه بخش  یا همه مشتریان خود را از دست بدهید زیاد است. اما جالب است بدانید قیمت بسیار پایین هم برای مشتریان سوء تفاهم ایجاد می کند و این مورد هم می تواند مشتریان را فراری دهد.

روانشناسی جذب و حفظ مشتری با قیمت مناسب۱۳- عدم توجه به نیاز بازار

واقعیت این است که خیلی از کالاها و با خدمات نقش کم رنگ تری پیدا می کنند و پایان راه خود نزدیک تر می شوند. بیشتر، این موضوع به سلایق مشتریان و تغییر در رفتار و خواسته های آنها بر می گردد. از این رو بی توجه بودن به نیازهای بازار و عدم تحقیقات بازار باعث می شود که کسب و کارها بسیاری از مشتریان خود را از دست بدهتد و با چالش های جدی و پیچیده رویرو شوند.

۱۴- عدم بازار یابی صحیح

تبلیغات نادرست و اشتباه می تواند یکی از دلایل عدم روانشناسی جذب مشتری باشد. اگر مردم از حضور شما آگاهی نداشته باشند چگونه از شما خرید کنند؟  حتی اگر تبلیغ داشته باشید اما تبلیغات طوری نباشد که رونقی برای شما ایجاد کند، شما فقط پول و زمان خود را از دست داده اید. عدم توانایی تبلیغ درست می تواند در جذب مشتری تاثیر گذار باشد و آن را کاهش دهد.

نتیجه گیری

عدم توجه به این ۱۴ مساله می تواند کسب و کار شما را با چالش های جدی و پیچیده روبرو کند و در جذب مشتری ناموفق عمل کنید بنابراین برای داشتن کسب و کاری پر رونق همه این نکات را در نظر بگیرید و کسب و کار خود را مشتری  محور تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *