متفرقه

با این روش ها هدف در زندگی تان را شناسایی و تعیین کنید!

هدف در زندگی چیست؟

هدف در زندگی چیست؟ چگونه می توانید هدف در زندگی را بشناسید؟ آیا راهی برای تعیین اهداف در زندگی وجود دارد؟ اگر شما ندانید ارزش های تان کدام است قطعاً دیر یا زود مجبور می شوید ارزش های دیگران را برای خود انتخاب کنید. اولویت های دیگران را اولویت های خود بدانید و این همان بدبختی کامل است.

آموزش هدف گذاری در ۲۱ روز می تواند شما در مسیر درست خواسته ها قرار دهد.

شناسایی هدف در زندگی به شما کمک می کند تا رشد کنید و به چیزهایی فراتر از خودتان فکر کنید شاید برای این کار لازم باشد برخلاف عقیده عموم پیش بروید. اما باید بدانید موفقیت همان کشف و تعیین هدف است و زمانی زندگی تان واقعاً بهتر خواهد شد که خواسته خود را از زندگی مشخص کنید و برنامه ای برای رسیدن به این خواسته داشته باشید. این موضوع آنقدر مهم است که سعی کردیم در این مقاله راه هایی برای شناخت و تعیین هدف در زندگی معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

هدف گذاری چیست چرا باید ترس هایتان را تشریح کنید؟ یک ویدئوی کامل برای هدف گذاری است.

سوالات کلیدی برای شناخت هدف خود

برای شناخت هدف در زندگی باید سوالات مهمی از خود بپرسید تا شما در مسیر درست جهت یابی اهدافتان قرار گیرید. اگر شما بتوانید این پرسش ها را با دقت و با اندیشه پاسخ دهید قطعاً بهتر می توانید استعداد و اهداف خود را کشف کنید.

آیا اهداف با آرزوها متفاوت هستند؟ در مقاله شناخت اهداف و تفاوت آنها با آرزوها این موضوع را مفصل بررسی کرده ایم.

انتخاب هدف در زندگی و سوالات آن۱- برای چه کارهایی حاضرید ساعت ها وقت بگذارید؟

خوب باید برای شناخت اهداف خود مقوله علاقه را هم در نظر بگیرید. هیچ چیزی به سادگی و به راحتی امکان پذیر نیست. قطعاً برای رسیدن به هر هدفی فداکارها و سختی هایی را باید تحمل کنید. سوال اینجاست در چه زمینه ای شما می توانید شرایط سخت و دشوار را تحمل کنید؟ آیا می توانید شکست های پیش روی خود را تحمل کنید.

اگر به فکر کارآفرینی هستید اما از پس شکست ها و دشواری ها برنمی آیید پس به آن دست پیدا نخواهید کرد. پشت هر کار حرفه ای بارها و بارها شکست و سختی نهفته است که باید تحمل کنید.

باید برای خودتان مشخص کنید که در چه زمینه ای می توانید بی وقفه ساعت ها در هفته کار کنید؟

۲- علاقه های کودکی شما چه بوده؟

علاقه های خود را از دوران کودکی تا بزرگسالی بررسی کنید. بیشتر انسانها زمینه ای برایشان فراهم می شود که ارتباط با علایق کودکی شان را قطع می کنند. این اتفاق گاهی به خاطر فشارهای اجتماعی بزرگسالان و یا فشارهای حرفه‌ایی بزرگسالی اتفاق می افتد. باید دوباره گذری بر دوران کودکی خود بیندازیم و ببینیم چه چیزهایی برایمان جذاب بوده است.

۳- در انجام چه کاری خوردن را هم فراموش می کنید؟

همه ما انسانها در موقعیت هایی قرار گرفته ایم که ساعت ها و بدون وقفه سرگرم انجام کاری بوده ایم و در آن به اصطلاح گیر افتاده ایم در این زمان حتی خوردن را هم فراموش کرده ایم. این کارها برای شما چیست؟ کدام کار است که شما می توانید حتی خوردن خود را هم به چالش بکشید!

۴- چقدر دوست دارید تمرین داشته باشید؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد زمانی که هیچ سررشته ای از کاری ندارید و با تمرین و ممارست توانسته اید مهارت و علاقه در آن زمینه برای خود ایجاد کنید. برای کشف استعداد و هدف در زندگی چقدر حاضرید تمرین و تلاش داشته باشید؟ بیشتر مردم از تمرین و ممارست اجتناب می کنند و در این صورت هرگز نمی توانند اهداف و استعدادهای خود را به درستی کشف کنند. بیشتر دلایل انجام ندادن کاری این مفاهیم است

  • والدینم از آن کار متنفرند
  • دوستانم من را مسخره می کنند
  • اگر شکست بخورم چه؟
  • دیگران فکر می کنند من احمق هستم!
  • و…

گاهی باید برای شناسایی و دستیابی به اهداف تان در زندگی در جهت خلاف اندیشه ها حرکت کنید. شاید ترسناک باشد اما شدنی است!

۵- چگونه می خواهید دنیا را نجات دهید؟

هر مشکلی که فکر می کنید در دنیا می توانید برای حل آن کاری کنید انتخاب کنید از سیستم آموزش گرفته تا مسائل اقتصادی و یا خانوادگی هر کدام از این مشکلات که برایتان مهم ترند و می توانید در رفع آن اقدام کنید. مشارکت در حل مشکلات و ایجاد تغییر مسیر در نهایت برای شما رضایت و خشنودی به همراه خواهد داشت و در شناخت اهداف به شما کمک خواهند کرد.

۶- اگر با فشار اسلحه شما را از خانه دور کنند چه می کنید؟

شاید این سوال کمی پیچیده و مبهم به نظر آید اما اگر به آن فکر کنید خواهید دید که یکی از راه های شناخت برای هدف در زندگی است. اگر با یک اسلحه شما را تهدید کنند و بگویند فقط در زمان خواب و استراحت حق دارید به خانه برگردید چکار می کردید؟ آیا به کلاس موسیقی می رفتید؟ آیا برای ادامه تحصیل اقدام می کردید؟ آیا یک چیز جدیدی را اختراع می کردید؟ یا این زمان زیاد به دنبال انجام چه کاری بودید؟ مشکل همین جاست! هیچ یک از ما درباره فعالیت‌های که تا کنون انجام نداده‌ایم هیچ چیز نمی‌دانیم.

۷- اگر بدانید تا یکسال دیگر بیشتر زنده نیستید چه می کردید؟

اکثر ما انسانها علاقه ای به فکر کردن در مورد مرگ نداریم زیرا پریشان می شویم. اما این فکر کردن ها مزایایی هم دارد به عنوان مثال ما را مجبور می کند تا مستقیماً درباره چیزهای با اهمیت در زندگی و یا بی ارزش و پوچ فکر کنیم. اینکه بعد ازمرگ شما قرار است چه چیزی در خاطره ها باقی بماند به عبارت ساده تر میراث شما برای دیگران چیست؟ آیا چیز خاصی در مورد شما وجود دارد؟ این سوالات باعث شدند مسیر زندگی بسیاری از افراد تغییر کند و بیشتر مردم بتوانند هدف در زندگی خود را بشناسند.

“دلیل اصلی شکست این است که مردم برنامه ناکارآمد را رها نمی‌کنند تا با برنامه جدید جایگزین شود.”

ناپلئون هیل

تعیین هدف در زندگی

چگونه هدف های غبر مادی را لمس کنیم؟ برای تعیین هدف در زندگی باید مراحلی را پیش ببرید و این مراحل به صورت زیر است.

۱- شناخت هدف در زندگی

این که از زندگی چه می خواهید یعنی شناخت هدف. فرض کنید هر چه می خواهید دارید از پول و زمان گرفته تا تجربه و تحصیلات چه می کردید؟ تصور کنید که هیچ مانعی برای انتخاب اهدافتان وجود نداشت حالا بر این اساس اهداف خود را انتخاب کنید.

می خواهید درآمدد عالی داشته باشد برای سال آینده و یا چند سال بعدی، یا می خواهید در سلامت کامل باشید و یا می خواهید پس انداز خوبی در سال آینده داشته باشید و… هر آرزو و خواسته ای دارید بنویسید و بعد ۳ تا از مهم ترین آنها را یادداشت کنید.

۲- نوشتن را سرلوحه قرار دهید

اگر اهداف خود را بنویسید بهتر می توانید آنها را درک کنید. البته در انتخاب هدف باید دقت کنید اهداف شما باید واضح و مشخص و قابل اندازه گیری باشد. به بیان ساده تر قابل دستیابی باشد. برای هر هدف باید با توضیحات مراحل کار را کشخص کنید.

“فقط ۳٪ از مردم اهداف‌شان را می نویسند و بقیه کار می‌کنند تا این ۳٪ به اهداف‌شان برسند.”

۳- زمان تعیین کنید

تعیین زمان برای رسیدن به اهداف مانند یک اهرم فشار عمل می کند و شما را در مسیر درست برای پیشبرد اهداف قرار می دهد. زمان بندی باعث می شود اهداف و خواسته های بزرگ آرام آرام با انجام کارهای کوچک تر محقق شوند. اگر شما به هر دلیلی نتوانستید در زمان تعیین شده به اهداف کوچک تر برسید مهلت زمانی خود را تمدید کنید. گاهی زمان تعیین شده از روی منطق انتخاب نشده است.

۴- به دنبال موانع باشید

از خود بپرسید چرا تا حالا نتواسته اید به هدف خود برسید. موانع بر سر راهتان چه بوده است؟

قانون ۸۰/۲۰ می گوید ۸۰ درصد عوامل محدود کننده برای دستیابی به اهداف از خود شما ناشی می شود و فقط ۲۰ درصد آن از بیرون نشات می گیرد. عواملی همچون نداشتن مهارت، نداشتن اطلاعات کافی و … همه از خود شما شروع می شود. باید سعی کنید برای رفع این موانع چاره ای بیندیشید و دوباره اهداف خود را بازیابی کنید.

۵- آموزش و یادگیری را شروع کنید

برای دستیابی به اهدافتان باید آموزش و یادگیری را برای افزایش مهارت و کسب دانش بیشتر، شروع کنید. زیرا تجربه نشان داده با افزایش مهارت شما می توانید سقف درآمد خود را بیشتر کنید و به موفقیت های بالاتری برسید. پس سعی کنید ببینید بهبود کدام مهارت و کسب چه دانشی برای پیشبرد اهداف شما  موثرتر خواهد بود.

۶- شناساسی افراد و همکاری آنها

شما علاوه بر تقویت مهارت ها و کسب دانش برای پیشبرد اهدافتان لازم است از کمک افردی استفاده کنید که به واسطه آنها  به خواسته هایتان برسید. این افراد می توانند از نزدیکان و یا خانواده شما باشند یا همکاران، رئیس و یا مشتریانی که برای فروش کالا و خدمات شما در آینده می توانند نقش موثری داشته باشند.

اگر این افراد را در اطراف خود شناسایی کردید برای جذبشان باید این پرسش را از خود داشته باشید؟ ” برای آنها چه چیزی بدهم؟” این را به یاد داشته باشید اگر می خواهید چیزی بدست آورید باید اول چیزی بدهید!

افراد موفق یک شبکه گسترده‌ای ازافراد دیگر را ایجاد کردند که از آنها کمک می‌گیرند و بالعکس.

۷- برنامه ریزی برای هدف در زندگی

مهم ترین قسمت کار بعد از مراحل قبلی داشتن یک برنامه عالی است. با یک برنامه ریزی خوب می توانید کارها و اهداف خود را سامان دهی کنید و بر اساس اولویت بیشتر و مهم تر کارهای خود را پیش ببرید.

۸-اهداف را کوچک تر کنید

اهداف بزرگ شاید به نظر می رسند دست یافتنش سخت است اما اگر به اهداف کوچک تر تقسیم شوند می توانند به راحتی قابل لمس و اجرا باشند. از این رو اهداف خود را کوچک تر کنید تا در مراحل مختلف بتوانید عملکرد خود را ارزیابی کنید. شما با کوچک کردن طرح ها و هدف در زندگی به راحتی می توانید قدرت اجرا و رسیدن به خواسته ها را چندین برابر کنید.

  • برای هر روز خود از شب قبل برنامه ریزی کنید
  • برای هر هفته از هفته قبل برنامه ریزی کنید
  • برای هر ماه هم در همان ابتدای ماه برنامه خود را مشخص کنید

هر چقدر برنامه شما دقیق و منظم و واضح باشد سرعت اجرای کارهایتان بالاتر خواهد رفت. حتماً در هنگام لیست کردن کارهای خود آنهایی را در اولویت قرار دهید که نتایج بهتری برایتان به همراه دارد. این کار به شما کمک می کند مهم ترین کارها را با توجه به محدودیت زمانی انجام دهید و بیشتر بر روی هدف در زندگی تان تمرکز کنید.
۹- تمرکز داشتم و انضباط کاری

بعد از تهیه لیستی از کارهای مهم حالا نوبت آن می رسد که بر روی این کارها تمام تمرکز خود را بگذارید. تمرکز به این معنا که تمام عوامل حواس پرتی و انحرافی را حذف کنید و فقط روی انجام دادن کار فعالیت داشته باشید.علاوه بر این انضباط شخصی شما هم بالا می رود و این توانایی یکی از بهترین و قویترین تکنیک های مدیریت است.

مقاله راهکارهای افزایش تمرکز و کنترل ذهن می تواند یک راهنمای عالی برای شما در این زمینه باشد.

۱۰- تصویر سازی کنید

شاید گفت تصویر سازی ذهنی یکی از قدرتمند ترین ابزارهایی است که می تواند در دستیابی سریع تر هدف به شما کمک کند. در تصویر سازی ذهنی هدفتان را دست یافته تصور کنید. اگر هدف شما داشتن یک اتومبیل لوکس و با ارزش است خود را در حال رانندگی با آن تصور کنید. اگر هدف شما خانه ای زیبا و بزرگ است خود را در آن خانه تصور کنید.

این تصویر سازی ذهنی به لحاظ هیجان و اشتیاق و مثبت اندیشی می تواند تاثیر شگفت انگیزی بر روی ذهن ناخودآگاه شما داشته باشد. زیرا در این حالت ذهن می تواند موانع بر سر راه را به راحتی حل کند و بر اساس قانون جذب شما مسیر راهتان را زودتر پیدا خواهید کرد.

نتیجه گیری:

مراحل شناسایی و تعیین هدف در زندگی را مرحله به مرحله پیش ببرید و تصمیم بگیرید با سماجت و ایستادگی در برابر مشکلات محکم بایستید. به خود قول بدهید که هر اتفاقی بیفتد مهم نیست! من تسلیم نخواهم شد! با این روحیه است که می توانید شخصیت خود را به مرور قوی و توانا کنید و عزت نفس خود را افزایش بدهید.اگر شما مراحل بالا را به ترتیب انجام دهید و با برنامه ریزی و عملکرد درست اهداف تعیین شده خود را در هفته، ماه و یا سال به انجام برسانید. بعد از مدتی خواهید دید، هدف شما این است که سرانجام ” غیر قابل توقف” شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *