فروش و بازاریابی

نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه ای در ایران چگونه است؟ معایب آن چیست؟

بازایابی شبکه در ایران چگونه است

حال بازاریابی شبکه ای در ایران چگونه است؟ موفقیت در فروش چگونه امکان پذیر است؟با تغییر روند عرضه و تقاضا فروش های اینترنتی و بازاریابی شبکه ای (Network Marketing) بیشتر از قبل رایج شده است. یکی از دلایل محبوبیت این بازاریابی چند سطحی ارائه محصولات به صورت راحت و با دسترسی آسان برای خریداران و فروشندگان می باشد. از این رو شرکت های زیادی به سمت این نوع بازاریابی رفته اند. به عبارتی برای افزایش فروش محصولات بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا در بازاریابی شبکه ای می توان فروش موفق داشت؟ از نگاهی دیگر در بازاریابی شبکه ای (Network Marketing) یا بازاریابی چند سطحی (Multi-level marketing) محصولات بدون واسطه و تبلیغات به فروش می رود و این درحالی است که خریداران نیز می توانند بازاریابی کنند و در سطح های مختلف به سود برسند. در ادامه با سایت محمد رضا تقوی همراه باشید تا همه جوانب این نوع بازاریابی را مورد بررسی قرار دهیم.

شرکت های بازاریابی شبکه ای در ایران

نقدها و اشکالات زیادی به این نوع بازاریابی در ایران وارد است. اینکه آیا استقبال لازم از بازاریابی شبکه ای در ایران شده است؟ آیا این نوع از بازاریابی و فروش تاثیراتی بر روی فروش اصناف مشابه خواهند داشت؟ ایا رسیدن به درآمد میلیونی در این بازاریابی چند سطحی واقعاً امکان پذیر است؟ آیا حمایت کردن از این نوع بازاریابی در ایران برای تولید و رونق ملی لازم است؟

جالب است بدانید در بازاریابی شبکه ای به ترتیب کشورهای آمریکای شمالی، چین، کشورهای اروپایی از جمله آلمان و ایتالیا و ژاپن موفق بوده اند.

واقعیت این است که در ایران بازاریابی شبکه ای به اندازه دیگر کشورها موفق نبوده است. البته این نوع فعالیت ها در کشورهای دیگر هم غیر قانونی تلقی می شوند. اما گاهی نیز بین بازاریابی شبکه ای و هرمی تفاوت قائل می شوند. در آمریکا نیز سازمان فدرال با بدبینی و با شک و تردید به این شرکت ها نگاه می کرد.

زیرا اصل کار این شرکت ها بر پایه نفرات جدید است و اگر نفرات جدیدی برای استخدام وجود نداشته باشند شرکت فرو می ریزد در این صورت به غیر از افراد بالای هرم، دیگران باید با جیب های خالی به انتظار بنشینند.

در آمریکا  (FTC) سازمان فدرال تمام برنامه های شرکت های بازاریابی شبکه ای را قانونی نمی داند. زیرا در این روش حقوق شما بسته به میزان فروش تان به زیر مجموعه تعیین می شود پس گاهی دست خالی خواهید ماند.

شاید در بازاریابی شبکه ای در ایران برای شروع کسب و کاری پاره وقت بیشتر مناسب باشد. اما به هر حال اگر شما قصد ورود به چنین شرکت هایی دارید پیشنهاد می کنم  تحقیق و تفحص بیشتری به خرج دهید. البته منظور من این نیست که همه شرکت ها مشکل دارند. اما در کل نیاز دارید در مورد تاییدیه آنها از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت یا نحوه کار و رضایت افراد در این شرکت ها از نزدیک تحقیق کنید.

بازاریابی شبکه ای در ایرانآیا در بازاریابی شبکه ای اشباع وجود دارد یا نه؟

همینطور که می دانید این نوع بازاریابی از چندین سطح درست شده است و هر نفر می تواند تعداد زیادی مشتری جذب کند. اما آیا در واقعیت هم می توان چنین تصوری داشت. به عبارت ساده تر برای یکسری کالای خاص چقدر می توان مشتری پیدا کرد و زیر مجموعه گرفت.

در واقع افراد جدیدتر زمانی که می خواهند فعالیت کنند با مشتریانی روبرو هستند که یا محصولات قبلاً به آنها پیشنهاد شده و یا تمایلی برای خرید ندارند. خوب خیلی ساده می توان نتیجه را حدس زد! عضوهای جدید نمی توانند موفق شوند و مجموعه با اشباع و رکود روبرو می شود.

اگر از زاوبه دیگر هم بخواهیم به مساله نگاه کنیم یک محصول هر چقدر هم که با کیفیت، پیشرفته و عالی هم باشد باز هم در شرایط بد اقتصادی سهم کمی از بازار را می تواند داشته باشد و بعد از مدتی تقاضا بسیار کم می شود و رشد هرم متوقف می شود.

حالا اگر در نتورک مارکنتینگ هرم رشد نکند چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که هرم رشد نکند و فرو ریزد بازاریاب های تازه کار نمی توانند فروش خوبی داشته باشند اما افرادی که در سطح های بالاتر هستند مشکلی پیدا نمی کنند زیرا از زیر شاخه های خود بهره می برند. از این رو سرشاخه ها و افراد در رده های بالاتر سودهای کلانی به جیب  می زنند.

کارشناسان در مورد بازاریابی شبکه ای در ایران چه نظری دارند؟

تا به امروز حدود ۱۸ شرکت در ایران مجوز فعالیت از سازمان صنعت، معدن و تجارت دریافت کرده اند. البته با رعایت اصول و قوانین خاصی این مجوز را دریافت کرده اند.

به نقل از «فیروز ابراهیمی این نوع بازاریابی بی فابده و بدون بهره است. به اعتقاد او نظام توزیع در ایران با مشکلات ساختاری زیادی روبروست و بازاریابی شبکه‌ ای کمکی به مصرف کنندگان نمی‌کند. وی راه حل این مشکل را اصلاح توزیع در ایران به وسیله دولت دانست.»

«ابراهیمی اعتقاد دارد تنها ده درصد از کالاهای عرضه شده در شرکت‌های نتورک توسط برندهای داخلی تولید می‌شوند و بقیه از برندهای خارجی هستند. بنابراین کمکی به اقتصاد و رونق ملی نخواهد شد. او همچنین معتقد است اگر افراط و گسترش بی رویه در این نوع بازاریابی شکل بگیرد ممکن است خطر انتقراض صنف های دیگر را به همراه داشته باشد.»

دادن انگیزه و ترغیب بازاریابان چقدر درسته؟

در بیشتر شرکت ها سمینارها و گرهمایی های انگیزشی زیادی برای ترغیب افراد جدید تشکیل می شود. در اصل اعضای قبلی برای تحریک و تشویق افراد جدید همواره در تلاش هستند. آنها از یکسری نمادها و شعارهای خاص استفاده می کنند تا افراد جدید را به کار ترغیب کنند. جالب است بدانید بیشتر افرادی هم که به دنبال کسب ثروت راحت و یک شبه هستند بیشتر رغبت نشان می دهند.

آنها با تاکید و برجسته کردن برخی از نکات افراد را بیشتر تشنه کار می کنند.

 • شما نیاز نیست هزینه ای پرداخت کنید
 • مدیر خودتان هستید
 • زمان کاری را خودتان مدیریت می کنید
 • درآمد شما سقف خاصی ندارد
 • نیاز به دادن مالیات ندارید
 • سریع به سود می ریبد
 • برای مازاد درآمدت می تونی فلان کار را بکنی
 • هدف برای فروش و سرمایه گذاری مثل خرید خانه و … تعیین کنید
 • و…

آیا یک شبه در نتورک مارکتینگ می توانید ثروتمند شوید؟

بازاریابی شبکه ای در ایران و یا در کشورهای دیگر نیاز به تلاش و زحمت زیادی دارد. طبق تحقیقات انجام شده چه در کشورهای خارجی و چه در ایران تمام بازاریابان اولیه در مجموعه این شرکت ها سود بیشتری کسب می کنند و افرادی که در وسط یا انتهای شبکه قرار دارند سود چندانی نکرده و یا در کل سودی نداشته اند. پس رویای ثروتمندی یک شبه یا کار راحت و ساده یک شعاری بیش نیست! این شعار بیشتر برای افراد قدیمی شبکه درست است.

آیا بازاریابی شبکه ای در ایران یک روش جدید است؟

یرخی افراد مدعی هستند که بازاریابی شبکه ای در ایران روشی نوین و مدرن است. شاید در عصر جدید تکنولوژی، این ادعا کمی اغراق آمیز باشد. زیرا در عصر اینترنت و تکنولوژی افراد (نیروی انسانی) با صرف وقت و زمان زیادی به دنبال فروش حضوری و فیزیکی هستند. به نظر شما چه نوع ابتکاری شکل گرفته؟ آیا این همان سنتی ترین شکل بازاریابی نیست؟ اگر بخواهیم واقعاً بازاریابی مدرن را با هزینه های پایین تر تعریف کنیم باید بیشتر بر روی تکنیک های موثر برای بازاریابی آنلاین (اینترنتی) و افزایش بازدید سایت تمرکز کنیم.

بازاریابی شبکه ای در ایرانبازاریابی شبکه‌ای در اقتصاد کشور چه تاثیری دارد؟

برای بهتر شدن شرایط اقتصادی بهترین کار اینکه در مسیر تولید پیشرفت کنیم. اما آیا با بازاریابی شبکه ای این امر تحقق پیدا می کند؟ افراد مشغول به کار در این شرکت ها به عنوان دلال هایی، برای فروش محصولات آموزش می بینند. محصولاتی که بیشتر آنها تولیدات داخلی نیستند و از کشورهای همسایه وارد شده اند.

در اصل برای نیروی کار یک واسطه گری شکل گرفته که محصولات خارجی را بفروشند، نه یک اشتغال برای تولید ملی. علاوه بر این قیمت های این کالاها هم بالا است. در اصل نتورک هیچ شغل تولیدی ایجاد نکرده است و بیشتر بر روی مصرف گرایی تمرکز دارد.

به نظر شما این موضوع بر روی اقتصاد چه تاثیری می گذارد؟

نظر مراجع تقلید در مورد بازاریابی شبکه ای چیست؟

به اتفاق نظر مراجع تقلید «انجام بازاریابی و فروش و گرفتن پورسانت اشکالی ندارد اما گرفتن پورسانت برای فروشی که زیرمجموعه‌ها و زیرشاخه‌های شما انجام داده اند اشکال دارد.»

به عبارت ساده تر فقط بخشب از سود که شما بایت فروش خود کالا دریافت می کنید حلال است و بقیه موارد سود اشکال دارد.

نمونه ای از فتواهای علمای دینی عبارتند از:

 • «آیت الله مکارم شیرازی: تنها در صورتی که بازاریابی به صورت شبکه ای و زیر مجموعه ای نباشد و سود حاصله فقط به بازاریاب اول تعلق گیرد اشکالی ندارد و غیر آن اشکال دارد.»
 • «مقام معظم رهبری: اینگونه معامله وجه شرعی ندارد.»
 • «آیت الله سیستانی: اگر به صورت زنجیره ای و هرمی ادامه یابد محل اشکال است.»

اوضاع قیمت ها در بازاریابی شبکه ای چگونه است؟

برخی از شرکت های بازاریابی شبکه ای در ایران محصولات بی کیفیت و با قیمت بالا عرضه می کنند. اگر شما یک نگاهی سر انگشتی به قیمت ها و محصولات بیندازید می بینید که در برخی مواقع چه اختلاف زیادی بین قیمت و کیفیت در این سیستم ها با فروشندگان بازار سنتی وجود دارد. از این رو مشتریان دیگر میل و رغبتی برای خرید مجدد از این شرکت ها پیدا نمی کنند. یکی از دلایل آن این است که شرکت های دارای مجوز به جز تعداد محدودی از آن ها اکثرا،ً تولید کننده ی محصولات خودشان نمی باشند و فقط نقش واسطه گری برای فروش محصول دارند. از این رو نمی توانند محصولات با کیفیت و قیمت مناسب ارائه دهند.

نگاه مدیران این شرکت ها چگونه است؟

سیستم فروش در این شرکت ها به صورت بلند مدت تعبیه شده که برای رسیدن به سود و بهره وری باید سالیان زیادی تلاش و زحمت فراوان کشید. اکثر شرکت های خارجی موفق بعد از سال های زیادی تلاش و کوشش به سود و بازدهی مناسب دست پیدا کرده اند. این درحالی است که متاسفانه در ایران بیشتر مدیران نگاهی کوتاه مدت به این موضوع دارند و بدون انجام فعالیت های اصولی و علمی می خواهند به بهره وری و سودآوری مناسب برسند. با توجه به این نگاه سطحی نگرانه متاسفانه جامعه، اعتماد خود را به این شرکت ها از دست داده و روزانه در رسانه های عمومی شاهد درج مطالبی علیه بازار یابی شبکه ای هستیم.

کلام آخر

دوستان عزیزم! نتورک مارکتینگ در ایران نو ظهور است و برای کشف قابلیت های بالقوه در سیستم فروش نیاز به تحقیقات عملی در دانشگاه ها و مراکز مربوطه دارد. صد البته که در صورت تحقق این قابلیت ها باید با توجه به فرهنگ ایرانی و اسلامی بومی سازی شود. از جمله تحقیقاتی که در این زمینه می تواند راه گشا باشد می توان به آموزش صحیح، بررسی طرح های بازپرداخت، مدیریت نیروی موفق و … اشاره کرد که نیاز به اطلاعات وسیع و گسترده دارد و در صورت موفق شدن می تواند صنعت بازاریابی شبکه ای را متحول کند. این موفقیت نیاز به حمایت و توجه مسوولین مربوطه دارد و می تواند باعث رشد و پیشرفت این صنعت شود.در پایان باید بگویم اگر شما قصد همکاری در این شرکت ها را دارید باید انتظار پول زیاد در مدت کم را کنار بگذارید و تلاش و همت زیادی داشته باشید. موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *