موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

اهداف کلیدی در سه دسته‌ بندی مهم

اهداف کلیدی

به‌ طور کلی می‌توان اهداف کلیدی را به سه دسته‌ اصلی تقسیم کرد.

دسته‌ی اول : اهداف کلیدی غریزی

این دسته از هدف‌ها در حقیقت توسط ذهن نیمه هوشیار یا ضمیر ناخودآگاه ما دنبال شده و منجر به حفظ بقا و حیات ما می‌شوند و معمولاً ما توجه و کنترل آگاهانه‌ای بر آن‌ها نداریم. (نفس کشیدن، احساس گرسنگی، تشنگی، تولیدمثل و…)

دسته‌ی دوم: اهداف کلیدی تحمیلی

حتماً گاهی وقت‌ها شرایطی برایتان پیش آمده که اصلاً میلی به قرار گرفتن در چنان شرایطی نداشته‌اید، به‌عنوان‌مثال شاید در حال حاضر مدرک تحصیلی خود را نمی‌پسندید، عاشق شغلتان نیستید یا از جایگاه اجتماعی خود لذت نمی‌برید و مواردی دیگر که با یک تأمل کوچک و مرور جایگاه فعلی‌تان متوجه آن‌ها می‌شوید.

موضوع مهمی که احتمال زیادی دارد که از آن مطلع نباشید، امکان تحمیل شدن تمامی این نارضایتی‌ها به طرزی بسیار لطیف و نامحسوس و در قالب هدف‌هایی دیگرگونه به شما است! این تحمیل نامحسوس می‌تواند توسط خانواده، دوستان، معلم، جامعه، رسانه‌ها و هر منبع دیگری که بر شما تأثیرگذار است، انجام شده باشد.

 برای اصلاح یا جلوگیری از چنین رَوندی تنها یک راه‌کار وجود دارد و آن انتخاب آگاهانه‌ی هدف‌هایتان است که در ادامه راجع به آن بیش‌تر توضیح خواهم داد. فیلسوف آلمانی نیچه می‌گوید: «هرکس چراییِ زندگی را یافت، با هر چگونگی خواهد ساخت» پس بیایید ما نیز از خود بپرسیم، چرا؟!

اهداف کلیدی

دسته‌ی سوم: اهداف کلیدی آگاهانه

در صورت داشتن هدف‌های آگاهانه و ارادی، شما به‌طور دقیق خواهید دانست به کجا می‌روید و در آینده چه دستاوردهایی خواهید داشت؛ در حقیقت، در این حالت، شما با یک برنامه‌ریزی دقیق و آگاهانه زندگی خود را می‌سازید و آینده‌تان را همان‌گونه که می‌خواهید رقم می‌زنید و این یکی از تفاوت‌های اساسی انسان‌های موفق و ناموفق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *