هوش مالی

افزایش هوش مالی رابرت کیوساکی

آموزش هوش مالی

آیا شما هم نمی دانید هوش مالی چیست؟ آیا به دنبال راهکارهایی برا یافزایش هوش مالی خود هستید؟ در این مقاله از زبان رابرت کیوساکی هوش مالی را تعریف می کنیم و شیوه های افزایش هوش مالی و کسب درآمد را توضیح می دهیم.

اصلاً این هوش مالی چیست؟

یک مفهوم ذهنی است که به عملکرد خاصی اشاره می کند که نتیجه آن کسب ثروت است. در اصل به مسائل مالی می پردازد یعنی اقدامات هوشمندانه شما برای بهبود شرایط مالی خود و کسب درآمد بیشتر است. اطلاعات، دانش، عقل و ذهن همگی ثروت آفرین هستند و این هوش مالی است که افراد را ثروتمند می کند.

افزایش هوش مالی رابرت کیوساکی باعث شده تا او را به یک میلیاردر خود ساخته تبدیل کند. رابرت کیوساکی الگوی مناسبی برای خلق ثروت و پولدار شدن است.در این مقاله الگوهای پیشرفت مالی یا به عبارتی هوش مالی از زبان رابرت کیوساکی را بررسی می کنیم. اگر شما هم دوست دارید الگوهای خلق ثروت را بدانید با ما تا آخر مقاله همراه باشید.

یک واقعیت را نمی شود انکار کرد که یکی از نیاز های مهم هر فردی پول و سرمایه است و با داشتن آن می تواند آرامش کافی در زندگی داشته باشید.شما چطور؟

راهکارهای افزایش هوش مالی

افزایش هوش مالی از نظر رابرت کیوساکی ۵ مورد می باشد

۱- کسب درآمد بیشتر

۲- حفظ و نگه داشتن پول

۳- تقسم و بودجه بندی درآمد

۴- اهرم سازی

۵- بهتر کردن اطلاعات مالی

به ترتیب هر یک را بررسی می کنیم.

۱- کسب درآمد بیشتر

” بسیاری از افراد نتوانستند ثروتی برا ی خود بسازند و درآمد بیشتری کسب کنند، زیرا آنها پول را بدون کار و تلاش می خواهند.” این جمله ی معروف رابرت کیوساکی است. بسیاری از افراد فکر می کنند فقط باید کار کنند و خیلی دیگر از افراد هم کار نمی کنند و انتظار کسب درآمد دارند. یک هوش مالی نیاز به هر دو دارد یعنی هم کار و تلاش و هم یادگیری روش هایی که باعث افزایش درآمد می شود.

برای هر فردی، روند متفاوتی در این زمینه خواهدبود. هر کس باید بهترین راه برای افزایش کسب درآمد را پیدا کنید و هدف گذاری های خود را بر آن اساس انجام دهد.

مهم ترین نکته در انتخاب هدف و تلاش، کنترل احساسات است باید به خود آموزش دهید که رضایت خاطر داشته باشید و تسلیم نشوید. یکی دیگر از کلیدی ترین نکات در این راه داشتن اعتماد به نفس است. باید با اعتماد به نفس یکی یکی مشکلات خود را حل کنید و بر روی اهداف خود تمرکز کنید.

۲- حفظ و نگه داشتن پول

محافظت از پول یعنی چه؟ رابرت کیوساکی می گوید پول خود را از این ۶ مورد در امان نگه دارید.

۱- دولت: پرداخت مالیات یکی از مشکلات هر کسب و کاری است. باید تا جایی که می شود پرداخت مالیات را کاهش داد.

۲- بانک ها:  بانک ها  سعی می کنند کم کم  پول شما را به هر عنوان از چنگ شما در بیاورند. مراقب باشید و از پول خود در برابر آنها محافظت  کنید.

۳- کارگزاران بورس: اغلب کارگزاران مدام خرید و فروش می کنند تا کمسیون بیشتری نصیب خود کنند.

۴- کسب و کارها:هر کسب و کاری همیشه چیزی برای فروش به شما دارد.  شما هستید که باید پول خود را از آنها حفظ کنید. رابرت کیوساکی به شما توصیه می کند که زمان خرید یک وسیله از خودتان بپرسید ” آیا داشتن آن شما را فقیرتر می کند یا ثروتمندتر؟! ”

۵- وکیل ها: باید پول خود را معضلات و مشکلات قانونی حفظ کنید.

۲- تقسم و بودجه بندی درآمد

برای بودجه بندی دو راه بیشتر وجود ندارد اول اینکه: مخارج خود را کنترل کنید. دوم اینکه درآمد خود را افزایش دهید. اما بهترین کار از نظر رابرت کیوساکی ” افزایش درآمد در بلند مدت” است.

به گفته رابرت اختصاص مبلغی از بودجه به هزینه ثابت از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر تصمیم بگیرید ۲۰٪ از درآمد خود را پس انداز کنید، سپس این ۲۰ درصد را مبلغی ثابت در بودجه بندی خود قرار دهید.

از نظر کیوساکی دارایی های مهم هر فرد پول و زمان آنهاست و با نگاه کردن به میزان وقت و پولی که افراد صرف می کنند، می توان آینده ی آنها را حدس بزنید.

خیلی از افراد وقتی اوضاع خوب نیست تصمیم می گیرند که پول خرج نکنند و برای چیزی هزینه نکنند. در صورتیکه با الویت بندی درست می توانند وضعیت را بهتر کنند.

بهتر است هزینه های بیهوده را کاهش دهیم و سرمایه گذاری بر روی خود را شروع کنیم. آموزش و ارتقاء دانسته های خود بهترین کار برای کسب درآمد است.

اهرم سازی در کنترل سرمایه گذاری داشته باشیم. بهتر است با یک مثال این را روشن کنم: فرض کنید شما با یک پول قرض برای خرید ملکی اقدام می کنید با این تصور که قیمت خوبی دارد و در آینده افزایش خیلی بیشتری هم پیدا می کند اما پس از مدتی متوجه می شوید که بازار با افت و رکود شدید همراه است و شما ضرر کرده اید. چون شما هیچ کنترلی بر روی این بازار ندارید. در این صورت هوش مالی شما قوی نبوده و به شما لطمه می زند.

۵- بهتر کردن اطلاعات مالی

برای تصمیم گیری های مالی خود تحقیق کنید یکی از موفق ترین افراد که برای سرمایه گذاری های خود به شدت تحقیق می کرد وارن بافت بود و همین اطلاعات به آن‌ها اجازه می داد تا با اطمینان سرمایه گذاری کنند.

برای بهتر شدن تحقیقات خود واقعیت را از تفکرات جدا کنید.فقط به یک منبع اطلاعات راکتفا نکنید و از جوانب دیگر اطلاعات را بررسی کنید. اگر نمی دانید که سرمایه گذاری شما در آینده چگونه خواهد بود، آن را انجام ندهید.

رابرت کیوساکی می گوید: “در نهایت، این دارایی های شما نیست که شما را ثروتمند می کند، بلکه اطلاعات شما را غنی می کند.”

اگر شما در زندگی دچار چالش های مالی شده اید بهتر است به دنبال کالاهایی بروید که شما را در جهت ثروتمند شدن هدایت می کند نه آن دسته کالاهایی که موجب ایجاد هزینه های دیگری می شوند.

افزایش هوش مالی و اطلاعات آن

توصیه های مهم برای در امان ماندن از آسیب ها:

۱- اسناد خود را در جای امن نگهداری کنید.

۲- در هنگام بستن قرارداد تمام پیش بینی های لازم و ضروری را برای خارج شدن  از آن قرار داد را داشته باشید.

۳- سعی کنید در کارها سهیم شوید و سود سهام خود را داشته باشید تا به شما مالیات بر درآمد تعلق نگیرد.

۴- بهتر است همه اموال ارزشمندخود را به نام خود نکنید.

سخن آخر

امیدوارم این مقاله توانسته باشد هوش مالی شما را افزایش دهد. پیشنهاد ما برای بهتر شدن هوش مالی تان آموزش و یادگیری و تحقیق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *