متفرقه, ویدئو های آموزشی رایگان

آیا مقایسه خود با دیگران درست است؟چرا؟

مقایسه خود با دیگران

مقایسه خود با دیگران در چه صورت درست است؟ آیا اجازه داریم خودمان را با دیگران مقایسه کنیم؟ عواقب آن چیست؟ بیشتر وقت ها مقایسه کردن منجر به رشک و حسادت می شود. علاوه بر این آرامش درون افراد از بین می رود.

در چه موقع مقایسه خود با دیگران ممنوع است؟

به صورت کلی مقایسه خود با دیگران کار اشتباهی است و اگر این رفتار برای شما یک عادت دیرینه شده است باید آرام آرام به فکر تغییر این عادت باشید. به عنوان مثال اگر روزی ۱۰۰ بار خود را با دیگران مقایسه می کردید حالا باید ۹۰ بار این کار را انجام دهید و به همین صورت مقایسه را کمتر و کمتر کنید.

برای تغییر عادت های نهادینه شده باید کم کم شروع کنید زیرا در زمان طولانی آنها در شما شکل گرفته اند و حالا تغییراتشان نیز زمانبر خواهند بود. مثلاً برای ترک عادتی که ۴۰ سال با شما بوده حداقل ۹۰ روز زمان لازم است.

بیشتر وقت ها انسانها در شرایط و ضوابطی متفاوت، دست به مقایسه می زنند از جمله:

  • فلانی زیبا تر از من است
  • فلانی از من توانمند تر و بهتر عمل می کند
  • چرا این قدر فلانی پولداره اما من نیستم؟
  • و …

این نوع مقایسه درست نیست. زیرا در واقع نقاط قوت دیگران را با نقاط ضعف خود مقایسه می کنید از این رو خودتان را سرزنش می کنید و با تحقیر کردن خود عزت نفس و اعتماد به نفس خود را کاهش می دهید. به عبارت دیگر یک سم مهلک برای ادامه مسیر و اعتماد به نفس شماست و نتایج منفی به همراه دارد.

باید قبول کنید که همه انسانها در آفرینش، شرایط خانوادگی، شرایط اجتماعی و … متفاوت هستند. مثل این است که فیل در پریدن خودش را با کبوتر و یا گنجشک مقایسه کند. این مقایسه درست نیست.

خوشبختانه انسان به واسطه عقل و خردی که دارد می تواند خیلی از چیزهایی که بلد نیست را یاد بگیرد و آموزش ببیند. اگر مقابسه طوری باشد که باعث رشد همه جانبه در شما شود اشکالی ندارد.

به عنوان مثال نقاط قوت دیگران را ببینیم اما خودمان را توانمند سازیم بررسی کنیم که آنها چگونه به این توانمندی ها رسیده اند شما نیز همان کارها را انجام دهید تا مثل آنها بدرخشید. اگر افکار شما به این سمت هدایت شود و در مقایسه خودتان با دیگران به ارتقا و پیشرفت رسیده باشید در این صورت موفق شده اید که در مسیر صحیح قرار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *