هوش مالی

آیا بهترین برنامه پس انداز پول را می شناسید؟ ۲۰ روش هوشمندانه پس انداز

برنامه پس انداز پول به صورت موفق

بهترین برنامه پس انداز پول چیست؟ اصلاً چرا باید پس انداز داشته باشیم؟ شاید اغراق نباشد اگر بگویم همه بخش های زندگی ما بر محور پول است. اگر شما به دنبال یک زندگی متعادل تر و شادتر در آینده هستید باید برنامه پس انداز پول را در زندگی خود به یک عادت تبدیل کنید. در این صورت می توانید پشتوانه ای قوی تر برای زندگی بهتر در آینده خود و فرزندانتان داشته باشید.

اگر شما هم با جدیت به دنبال راهکارهای بهترین پس انداز پول هستید و یا علاقمندید بهترین راه پس انداز ماهانه را پیدا کنید پیشنهاد می کنم تا آخر مقاله را با دقت مطالعه کنید.

گاهی لازم است سبک زندگی خود را تغییر دهیم و در مورد مسائل مالی ارزیابی دوباره داشته باشیم تا به آرامش درون برسیم. شاید فکر کنید پس انداز می تواند فقط در زمینه پول باشد اما در این مقاله شما یاد می گیرید که پس انداز در قالب غیر پولی هم ظهور می کند. به بیان بهتر دو نوع پس انداز وجود دارد پولی و غیر پولی.

شاید برای شما هم جالب یاشد جدیدترین روش های پس انداز را بدانید مقاله جدیدترین روش پس انداز پول به روش هوشمندانه در این راستا نوشته شده است.

بهترین برنامه پس انداز پول چیستبهترین برنامه پس انداز پول

یکی از ارکان افزایش هوش مالی و مدیریت پول داشتن برنامه پس انداز پول است که باید علاوه بر سرپرست خانواده همه اعضا بدرستی آن را اجرا کنند. اگر شما بقیه اعضا خانواده را با خود در این زمینه همراه کنید به راحتی می توانید به اهداف مالی خود برسید و سواد مالی را در فرزندان هم رشد دهید.

یکی از قدرت های روانشناسی پول و ثروت که ثروتمندان را روزانه پولدارتر می کند داشتن روند درست مدیریت دخل و خرج است.

۱- برنامه پس انداز پول با بودجه بندی

بیشتر افراد موفق در پس انداز حتماً بودجه بندی صحیح دارند. منظور از بودجه بندی این است که شما تمام هزینه ها خود را به صورت روزانه رصد کنید از هزینه های قبوض آب و برق گرفته تا شارژ ساختمان و خوراک و … اگر به صورت روزانه هر رسید و یا خریدی را بنویسید در پایان هر ماه می دانید چقدر خرج کرده اید البته کار در این مرحله تمام نمی شود و باید تمام درآمدهای خود را هم بنویسید به عنوان مثال درآمد از اجاره مغازه، اوراق بهادار، حقوق بازنشستگی و … در پایان هر ماه درآمد و هزینه های خود را چک کنید و ببنید چه کرده اید. با پیگیری این کار راحت تر و بهتر می توانید در بودجه بندی هزینه ها و درآمدها درست عمل کنید.

۲- برنامه پس انداز پول با حساب جدا و اضطراری

یک حساب که دسترسی سخت تری به آن داریدایجاد کنید و سعی کنید این حساب را مخصوص پس انداز بگذارید و به پول آن دست نزنید مگر در مواقع لزوم به عنوان مثال برای حواث پیش بینی نشده و یا مشکلات غیر منتظره . اگر یک خانواده متوسط و یا حتی با درآمد کم بتوانند ۱۰ میلیون تومان پس انداز داشته باشند بهتر از خانوده ای مرفهی هستند که هیچ پس اندازی ندارد.

۳- استفاده از پول نقد

به جای کارت اعتباری سعی کنید از پول نقد استفاده کنید زیرا از نظر روانشناسی زمانی که با پول نقد دست به خرید می زنید به صورت ناخودگاه تعداد و مقدار پول باقی مانده را چک می کنید و این اثر روانی در خریدهای بعدی شما دارد و باعث می شود کنترل بیشتری بر روی خرید های خود داشته باشید. علاوه بر محدودیت در خرید، میزان هزینه را هم از قبل تعیین می کنید.

۴- هدف مالی کوتاه مدت داشته باشید

هدف های مالی بلند مدت ممکن است زیاد دوام نیاورند اما هدف های مالی کوتاه مدت جواب می دهد به عنوان مثال برای خود تعیین کنید که ظرف مدت یک ماه مثلاً می خواهید فلان مبلغ را پس انداز کنید. در ابن راستا باید واقع بین باشید و هدف های مالی را طوری انتخاب نکنید که از عهده آن بر نیایید و طمع شکست را پچشید. زیرا در صورت شکست به صورت تاخودآگاه از انجام دوباره آن صرف نظر می کنید و دوباره به دوران قبل بر می گردید در عوض با موفقیت های مالی می توانید انگیزه بیشتری برای ادامه برنامه پس انداز پول داشته باشید.

۵- برای ترک عادت ها پس انداز کنید

اگر شما عادت های بدی دارید که از آن رنج می برید و یا با این عادت ها زمینه موفقیت در زندگی تان کم رنگ تر می شود آنها را شناسایی کنید و برای حل این مشکل و ترک عادات بد خود محدوده پولی مشخص کنید به عنوان مثال اگر عادت به غر زدن دارید و یا عادت دارید صبح ها دیرتر از خواب بیدار شوید برای ترک این عادت ها جریمه مالی تعیین کنید و این جریمه را در حساب پس انداز خود بگذارید. با این کار هم برای اصلاح عادت های بد اقدام کرده اید و هم برای پس انداز.

۶- یک روز در هفته “نه به خرید”

یک روز در هفته را برای خود بدون هزینه در نظر بگیرید. به بیان ساده تر نه به خرید، نه به اتومبیل شخصی و … این روند به شما کمک می کند حداقل یک روز را بدون هزینه و خرید سپری کنید و بیشتر صرفه جویی کنید.

برنامه پس انداز پول با نه به خرید۷- برابر کردن هزینه و پس انداز

یک راه ساده دیگر که بیشتر شبیه یک بازی ساده است، برابری پس انداز با خرید می باشد. به عنوان مثال اگر در فصل سرد زمستان هوس یک نوشیدنی گرم کردید و پولی برای خرید این نوشیدنی پرداختید باید خود را ملزم کنید مقداری برابر همین پول برای پس انداز کنار بگذارید و اگر متعهد نبودید برای دفعه بعد این نوشیدنی را نخرید.

۸- بیمه را فراموش نکنید

بیمه برای آرامش بازنشستگی و درمان نقش پررنگی دارد. داشتن بیمه عمر و یا بیمه های درمانی می تواند هزینه های درمانی و یا آسایش دوران بازنشستگی را برای شما و خانوده تان بهتر کند.

۹- وسایل غیر ضروری را قرض بگیرید

برخی وسایل هستند که می توانید با قرض گرفتن آنها از دیگران، به راحتی در هزینه های خود صرفه جویی کنید به یاد داشته باشید پس انداز فقط روند پولی ندارد و صرفه جویی می تواند یک راه عالی برای پس انداز باشد. به عنوان مثال برخی کتاب ها و یا جزوه های مورد نظر خود را قرض بگیرید این کار می تواند در مورد وسایل دبگر هم اتفاق بیفتد و شما را از هزینه و خریدهای جدید دور نگه دارد.

۱۰- مدیریت هدیه ها

برخی از خانوداه ها متاسفانه در هدیه دادن بی توجه هستند و برای آن حد و مرزی قائل نیستند. شما با صحبت کردن با دوستان و خانواده خود در این راستا می توانید محدوده ای مشخص کنید و به یک توافق برسید تا از مخارج بیشتر در این زمینه جلوگیری کنید. همچنین برای گرفتن هدیه زمان کافی بگذارید زیرا هدایایی که با صرف زمان و تحقق بیشتر گرفته شوند احتمالاً از نظر قیمت هم مناسب تر خواهند بود.

۱۱- مدیریت تفریح برای برنامه پس انداز پول

برای برنامه پس انداز پول خود باید در مورد تفریحات تان بازنگری داشته باشید. اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که مدام در رستوران ها و کافه ها خود را سرگرم می کنید باید در روند خود بازبینی داشته باشید و تفریحات کم هزینه تر و یا با تخفیف بیشتر را جایگزین کنید. به عنوان مثال رستوران های ارزان تر، سینما در وسط هفته، دوچرخه سواری و تفریحات دیگر زیادی که هزینه بر نیستند می تواند یک راه عالی برای پس انداز شما باشد.

۱۲- چیزهای ارزان را به خاطر صرف ارزانی نخرید

قبول دارم که ارزانی وسوسه انگیز است اما باور کنید هر چیز ارزانی هم لایق خرید نیست! خود بنده در این زمینه بسیار متضرر شده ام و در روند خریدهای خود با دقت بیشتری هزینه می کنم. به عنوان مثال شما می خواهید یک کفش برای رفت و آمد دائمی خود و یا فرزندتان بخرید (کفش برای مدرسه) قطعاً خرید کفش های ارزان قیمت و یا بی کیفیت در هزینه های شما صرفه جویی ایجاد نمی کند زیرا احتمالاً بعد از مدت نه چندان دوری باید دوباره هزینه کنید. علاوه بر این کفش انتخاب شده استانداردهای لازم را ندارد و پس از مدتی دردهای مختلف از جمله درد پا، درد کمر و … دامن شما را می گیرد و هزینه های بیشتری برای شما به بار می آورد.

البته برای کودکانی که در رشد هستند و احتمالاً بعد از مدت کوتاهی کفش و یا لباسشان قابل استفاده نمی باشد خریدهای ارزان تر معقول تر خواهد بود. همین جا باید یادآوری کنم منظور من به هیچ وجه این نیست که همیشه و در همه جا گران و مارک بخرید بلکه در مواقعی که احساس می کنید قرار است یکبار هزینه کنید و از هزینه های اضافی در آینده دور بمانید به بحث کیفیت بیشتر اهمیت بدهید. مثل خرید وسایل برقی پر مصرف (تلویزیون، یخچال، اتو و …)

۱۳- در مصرف انرژی صرفه جویی کنید

با صرفه جویی در مصرف آب، برق، تلفن می توانید پس انداز بیشتری داشته باشید. حتی از در تامین اینترنت خود از طرح های ارزان تر و یا شرکت هایی که هزینه های معقول تری دارند استفاده کنید. علاوه بر این راه های مختلف صرفه جویی مثل درز گیری در و پنجره و یا درهای دو جداره و استفاده از لامپ های کم مصرف، استفاده از وسایل برقی در زمان های کم باری و … می توانند صدها هزار تومان پول را در جیب شما بگذارند.

برنامه پس انداز پول با صرفه جویی۱۴- فهرست کردن اقلام

از نظر روانشناسی ثابت شده افرادی که اقلام مورد نظر خود را از روی فهرست تهیه می کنند نسبت به افرادی که فهرست ندارد پول کمتری خرج می کنند. از این رو با تهیه فهرست اولاً خود را ملزم به خرید فقط فهرست می کنید و نه چیز های بیشتر! دوماً تمام خریدهای ضروری را با دقت می خرید!

۱۵- در زمان خستگی و ناراحتی خرید نکنید

در زمان هایی که شما خسته و یا ناراحت هستید احتمال اینکه خریدهای خود را از روی احساسات انجام دهید بیشتر است. به همین منظور بهتر است در این زمان ها خرید نکنید. علاوه بر این خریدهای دسته جمعی به دلیل قرار گرفتن در شرایط محیطی و پیروی از جمع ممکن است شما را در تنگنا و رودرباستی قرار دهد و این مدل خریدها هم مناسب نیستند. اگر در خریدهای دسته جمعی نمی توانید خودتان را کنترل کنید و یا معمولاً مطابق جمع عمل می کنید برای برنامه پس انداز پول خود پیشنهاد می کنیم این کار را کنار بگذارید.

۱۶- عادت های خرده خرجی را کم کنید

اگر شما از آن دسته افراد هستید که عادت به خرده خرجی دارید و آن را در هزینه ها ناچیز می پندارید باید حتماً نوشتن این هزینه را شروع کنید. زیرا این مدل خرده خرجی ها در بلند مدت، خرده نخواهند بود و مبلغ قابل توجهی می شود. به عنوان مثال خوردن روزانه یک بستنی و یا یک آب میوه شاید به نظر اندک آید اما با یک حساب سر انگشتی در سال خیلی کم هم نیست!

۱۷- هزینه های آرایشی و بهداشتی را مدیریت کنید

شما چقدر برای سالن های آرایشی هزینه می کنید؟ چقدر برای مدل های جدید وسوسه می شوید؟ برای درامان ماندن از هزینه های اضافی بهتر است قبل از رفتن به این سالن ها تکلیف کار خود را مشخص کنید. بدانید قرار است چه کاری انجام دهید و فقط همان کار را انجام دهید نه بیشتر! این کار به شما کمک می کند به صورت آگاهانه انتخاب کنید و در دام تله های سالن ها قرار نگیرید.

۱۸- مقایسه و تحلیل داشته باشید

برای خرید مناسب حتماً باید مقایسه و تحلیل داشته باشید و برای این کار نیز باید وقت کافی بگذارید. افرادی که به سرعت خرید می کنند و وقت کافی برای مقایسه ندارند احتمالاً بعداً پشیمان می شوند. در زمانی که وقت کافی ندارید می توانید جزئیات را از فروشنده سوال کنید و بعد با چند فروشنده چک کنید تا بتوانید حداقل چند مقایسه و تحلیل را داشته باشید. البته سایت های ابنترنتی به سرعت می توانند روند مقایسه و خرید شما را آسان تر کنند.

۱۹- چانه بزنید

در زمان خرید باید خجالت و غرور را کنار بگذارید و با فروشنده چانه بزنید. شاید این کار برای برخی سخت و خجالت آور باشد اما بیشتر ثروتمندان ارزش پول خود را می دانند و بیشتر چانه می زنند.

۲۰- از وام ها کمتر استفاده کنید

وام گرفتن به ویژه وام برای کالاهای کم ارزش تر مناسب نیست زیرا سود وام ها، برنامه پس انداز پول شما را مختل می کند. به جای وام گرفتن حتی امکان از پس انداز استفاده کنید و یا از وام های کم بهره تر استفاده کنید.

نتیجه گیری:

[highlight color=”yellow”] هیچ وقت برای تغییر سبک زندگی دیر نیست! این شما هستید که انتخاب می کنید! پس انداز یا ولخرجی؟ کدام؟ آسایش یا ناامنی؟ کدام؟ شما حتی با انجام یک یا چند روش می توانید روند پس انداز خود را تغییر دهید و با برنامه ای بهتر پس انداز کنید. فقط باید بخواهید و به تعهدات خود پایبند بمانید! اما در این راه اپلیکیشن هایی هم هستند که راه را برای شما راحت تر و قابل دسترس تر می کنند مانند اپلیکیشن پنج حساب جادویی[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *