موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

آموزش برنامه‌ی هدف گذاری در ۲۱ روز (قسمت اول)

هدف گذاری در 21 روز

در این تمرین قصد دارم شما را با یک برنامه‌ی هدف گذاری در ۲۱ روز که بخشی از نیازهای پنهان و آشکارتان است آشنا کنم که ضمن آن تمرینی برای نوشتن و برنامه‌ریزی هدف‌ها داشته باشید.

پیشنهاد محمد رضا تقوی برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر از این تمرین، آن را حداقل ماهی یک‌بار انجام دهید و سپس بعد از سه ماه نتایج به‌دست‌آمده را با ماه‌های قبل مقایسه کنید و مطمئن باشید از این‌که ذهنتان تا چه حد به نظم و آرامش قابل‌توجهی رسیده و از این‌که می‌دانید که از زندگی چه می‌خواهید؛ شگفت‌زده خواهید شد.

علت تقسیم بندی هدف گذاری در ۲۱ روز

علت تقسیم‌بندی هدف گذاری در ۲۱ روز برای این تمرین این است که برای به وجود آمدن محدوده‌ای جدید در نرون‌های عصبیِ انسان و جایگزین شدن سیستمِ عادت جدید در مغز فرد؛ حداقل به ۲۱ روز زمان نیاز است. ولی انجام دقیق سه دوره‌ی ۲۱ روزه‌ی این برنامه، باعث جایگزین شدن بدون برگشت سیستم جدید در مغز و ناخودآگاه شخص خواهد شد.

از سوی دیگر، شما با نوشتن هدف‌های خودتان به جمع سه‌درصدیِ پیشروان و بزرگان جامعه خواهید پیوست. متأسفانه خبر ناراحت‌کننده این است که ۹۷ درصد از افراد جامعه تا آخر عمرِ خود هیچ فهرستی از هدف‌هایشان تهیه نمی‌کنند.

«چه زندگی‌هایی تغییر می‌کرد اگر مردم می‌توانستند برای خود، یک هدفِ مشخص داشته باشند و تا زمانی که در واقعیت به‌طور کامل به آن آرزو و هدف خود برسند؛ آن را دنبال کنند.» (ناپلئون هیل)

«تو  پای  به راه در نِه و هیچ مپرس/ خود راه  بگویدت که چون  باید رفت»

 «عطار»

آموزش هدف گذاری در ۲۱ روز

روز اول:

فهرستی از تمام دارایی‌های مادی و معنویتان بنویسید (هر آن چیزی که مربوط به شما و مال شماست، حتی کوچک‌ترین و جزئی‌ترین موارد را یادداشت کنید)

دارایی‌های مادی من نوشتن احساستان و سپاسگزاری بابت داشتن آن

اکنون به دارایی‌های خود در صفحات قبل نگاه کرده و بابت یکایک آن‌ها خدا را شکر کنید، با خودتان فکر کنید که اگر هرکدام از آن‌ها را نداشتید و اگر هر یک از این دارایی‌ها وجود نداشتند؛ چه می‌شد؟

از نظر محمد رضا تقوی این کار، انگیزه و انرژی شمارا برای دوچندان شدن خیر و برکت و فراوانی در زندگی‌تان بسیار بالا می‌برد.

نکته‌ای که باید از آن آگاه باشید قدرت بسیار بالای شکرگزاری در جذب نعمت‌ها و مواهب مادی و معنوی است. انرژی حاصله از شکرگزاری، قوی‌ترین نوع انرژی است؛ حتی از انرژی عشق نیز بالاتر است زیرا در عشق شاید شما گاهی چشمداشت توجه از معشوق داشته باشید اما در شکرگزاری، تمامی انرژی آزادشده بدون چشمداشت و خالص است و لذا بسیار اثرگذار است و اثر آن نیز سریع متجلی می‌شود.

روز دوم:

هر نوع توانایی که دارید و احساس می‌کنید آن‌ها کارهایی هستند که می‌توانید در سطح متوسط و یا عادی انجامشان دهید را یادداشت کنید (آشپزی، رانندگی، خوب صحبت کردن، نجاری، ارتباط خوب و…)

۱٫

۲٫

۳٫

به همین ترتیب بنویسید.

اکنون یک‌بار دیگر توانایی‌هایی را که در بالا فهرست کرده‌اید را بخوانید. آیا فکر می‌کردید که این‌همه توانایی داشته باشید؟! فراموش نکنید که بسیاری از افراد هم‌اکنون در حال یاد گرفتن همین مهارت‌ها هستند و شما یک گام از آن‌ها جلوتر هستید…

روز سوم برای هدف گذاری در ۲۱ روز:

اکنون در جدول زیر، توانایی‌های صفحه‌ی قبل را بر اساس «مهارت انجام» آن‌ها توسط خودتان، اولویت‌بندی کرده و در ستون دوم بنویسید که چطور می‌توانید از طریق آن مهارت‌ها درآمد کسب کنید:

توانایی من

چطور می‌توانم از طریقش پول‌سازی کنم؟

روز چهارم:

همان‌طور که می‌دانید زمان، یکی از باارزش‌ترین منابع موجود برای موفقیت و کامیابی است، هدر دادن زمان یعنی هدر دادن عمر و پرداختن به کارهای کم‌اهمیت، یعنی نرسیدن به هدف‌ها و آرزوهایمان. در جهان هر چیزی به‌نوعی قابلیت بازیافت دارد اما تنها چیزی که نمی‌توان آن را به‌هیچ‌عنوان دوباره به دست آورد؛ زمان است.

کمی فکر کنید و در این جدول، فهرستی از کارهایی را که در طول شبانه‌روز انجام می‌دهید اما هیچ دستاورد خاصی برایتان ندارند را ثبت کرده و سعی کنید یک فعالیت یا کارِ جایگزین با دستاوردی مثبت، برای آن یادداشت کنید.

فعالیت من

دستاورد آن

انتخاب فعالیت جایگزین

هدف گذاری در 21 روز

روز پنجم:

حاضرید چه‌کارهایی را بدون گرفتن دستمزد انجام دهید؟ عاشق چه‌کاری هستید؟ به‌عبارت‌دیگر برای انجام چه‌کاری حاضر هستید صبح زودِ روز تعطیل از خواب بیدار شوید؟!

۱٫

۲٫

۳٫

همه ی کارهای خود را بنویسید.

حال، یک‌بار دیگر، اسامی کار یا کارهایی را که در بالا نوشته‌اید بخوانید؛ بدون شک در این کار یا کارها فوق‌العاده هستید و آن‌ها ارزش امتحان کردن را دارند اما اگر این‌طور نیست و در این مورد هنوز مردد هستید؛ به قول مربی بزرگ موفقیت دارن هاردی، کاری را انتخاب کن که:

  1. عاشقش باشی، اگر نه
  2. دوستش داشته باشی، اگر نه
  3. از انجامش لذت ببری، اگر نه
  4. از نتیجه‌اش خوب استفاده کنی.

روز ششم برای هدف گذاری در ۲۱ روز:

خب، اکنون فکر کنید که هیچ محدودیتی وجود ندارد و غول چراغ جادو دست‌به‌سینه روبه‌رویتان ایستاده و می‌گوید: «قربان در خدمتم سه آرزوی بزرگ زندگی‌ات را بگو تا برایت برآورده کنم!» هم‌اکنون آن سه آرزو را بنویسید:

۱-

۲-

۳-

روز هفتم:

به شرایط فعلی زندگی‌تان فکر کنید و مواردی را که در زندگی برایتان از سطح اهمیت بیشتری برخوردارند؛ بنویسید. (بیش‌تر به چه مواردی فکر می‌کنید، اولویت‌ها و دغدغه‌های زندگی‌تان کدم‌اند؟)

۱٫

۲٫

۳٫

روز هشتم:

تصور کن که می‌توانی خالق یک معجزه باشی و زندگی‌ات را در تمامی جنبه‌هایش بهبود ببخشی، دوست داری زندگی‌ات چگونه باشد؟ (سعی کنید چند پاراگراف بنویسید و طیِ آن توضیح دهید که دوست دارید در چه شرایطی باشید و اولویت‌هایتان چیست؟)

هدف گذاری در 21 روز

روز نهم برای هدف گذاری در ۲۱ روز:

از افکار و نوشته‌های روز هفتم و هشتم استفاده کن و ۱۸ هدف در وجوه مختلف زندگی که احساس می‌کنی تو را به سمت ایدئال‌هایت خواهد برد و شرایط فعلی را بهبود خواهد بخشید؛ یادداشت کن: (چرخ زندگی را به خاطر بیاور) برای اطلاعات بیشتر به مقاله چرخ زندگی مراجعه کنید.

مهارت‌های فردی

۱٫
۲٫
۳٫

ارتباطات خانوادگی

۱٫
۲٫
۳٫

معنویت و شکرگزاری

۱٫
۲٫
۳٫
تندرستی روح و جسم ۱٫
۲٫
۳٫

کسب‌وکار (درآمد)

۱٫
۲٫
۳٫

خدمات اجتماعی

۱٫
۲٫
۳٫

روز دهم:

از خودتان بپرسید اگر من بتوانم هدف‌هایم را در عرض ۲۴ ساعت محقق کنم کدام‌یک از هدف‌هایم بیشترین تأثیر مثبت را در زندگی من به‌جا خواهد گذاشت و با توجه به جدول بالا آن‌ها را یادداشت کنید.

۱٫

۲٫

۳٫

برای ادامه مطالب به مقاله آموزش هدف گذاری در ۲۱ روز (قسمت دوم) مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *