موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

آموزش هدف گذاری در ۲۱ روز (قسمت دوم)

آموزش هدف گذاری

در این مقاله به آموزش هدف گذاری در ۲۱ می پردازیم. قبلاً در مقاله ی اول آموزش برنامه‌ی هدف گذاری در ۲۱ روز (قسمت اول) در مورد انتخاب هدف و چگونگی رسیدن به آن تا روز دهم را مورد بررسی قرار دادیم.

پیشنهاد محمد رضا تقوی نوشتن همه ی تمرین ها و سپس انجام آنهاست. شاید به نظر سخت آید اما به مرور از نتایج آن شگفت زده خواهید شد.

آموزش هدف گذاری روز یازدهم:

حال با بررسی هدف‌هایی که نوشته‌اید و با توجه به قانون خُرد کردن هدف‌ها برای تحقق تمامی آن‌ها، مدت‌زمانی را تعیین کنید. پیشنهاد می‌کنم هدف‌ها را به سه دسته‌ی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تقسیم کنید تا بتوانید برای هریک از آن‌ها برنامه‌ریزی درستی داشته باشید.

کوتاه‌مدت میان‌مدت بلندمدت تعیین زمان

 روز دوازدهم:

فهرستی از افرادی که به نحوی با آن‌ها در ارتباط هستید و فکر می‌کنید می‌توانند به هر طریقی به شما کمک کنند که مسیر دست‌یابی به هدف‌هایتان را کوتاه‌تر کنید؛ بنویسید (فراموش نکنید که هرکسی در جایی و موقعیت خاصی می‌تواند همانند یک ناجی عمل کند)

نام شخص نسبت زمینه‌ی یاری‌رسانی

آموزش هدف گذاری روز سیزدهم:

اکنون تمامی موانعی که بر سر راه شما قرار دارند را یادداشت کرده، سپس تعیین کنید که چطور می‌توانید بر آن موانع غلبه کنید. (جالب است بدانید که اکثر موانع دارای ماهیت ذهنی هستند و وجود خارجی ندارند)

موانع و مسائل راه‌حل برای غلبه بر آن

روز چهاردهم:

فکر می‌کنید چه دانش و مهارت‌هایی وجود دارند که اگر به‌صورت مداوم در مورد آن‌ها آموزش ببینید و انجامشان دهید؛ شما را در دستیابی به هدف‌هایتان کمک خواهند کرد؟

۱٫

۲٫

۳٫

بهتر است برای موارد فوق، خیلی زود اقدام کرده و آن‌ها را با تکرار و تمرین به مهارت تبدیل کنید.

آموزش هدف گذاری روز پانزدهم:

تمام هدف‌هایتان را به تفکیک نوشته و برای هر یک از آن‌ها به‌صورت کامل در یک صفحه‌ی جداگانه برنامه‌ریزی دقیق انجام دهید.

یکی از آن‌ها را در این صفحه بنویسید (مراحل شروع تا رسیدن به هدف):

روز شانزدهم:

اکنون با توجه به موارد روز پانزدهم، هدف‌هایتان را برای مدت‌زمان تعیین‌شده برنامه‌ریزی کرده و آن را در قالب سال، ماه، هفته و روز یادداشت کنید. (از جدول روز یازدهم کمک بگیرید)

آموزش هدف گذاری روز هفدهم:

فهرستی از افرادی تهیه کنید که می‌توانند به‌عنوان همراه و هم‌فکر در کنار شما قرار گرفته و به شما کمک کنند (افراد هم‌فکر، مشوق، قابل‌اعتماد)

۱٫

۲٫

۳٫

آموزش هدف گذاری

روز هجدهم:

چنانچه می‌توانید و امکانش وجود دارد؛ درزمینه‌ی مرتبط با هدف‌هایتان الگوهای مرتبطی را انتخاب کرده و در مورد آن‌ها تحقیق و بررسی کنید. (ازنظر من پیدا کردن الگوی مناسب و تحقیق و همچنین انجام فعالیت‌های مرتبط با آن‌ها، البته با خلاقیت و نوآوری، نیمی از موفقیت را به ارمغان می‌آورد.)

هدف من

الگوی من

خصوصیت‌های بارز ایشان

روز نوزدهم:

هدف‌هایتان را تصویرسازی کرده و آلبومی از آن‌ها تهیه کنید؛ بهتر است این تصویرها را هرروز سه بار ببینید و هر بار ۱۰ دقیقه روی آن تمرکز و تجسم کنید (به کمک نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ) هم‌چنین می‌توانید این تصویرها را درزمینه‌ی کامپیوتر، لپ‌تاپ، تلفن همراه، بر روی درب یخچال، بر روی میز کار و محیط اطراف خود قرار دهید.

توجه داشته باشید که حتی زمانی که شما ظاهراً مستقیماً به این عکس‌ها نگاه نمی‌کنید؛ ضمیر ناخودآگاه شما از وجود آن‌ها در اطرافتان آگاه است و برای تحقق آن‌ها آماده می‌شود.

آموزش هدف گذاری روز بیستم:

حال، اولین گامِ تعیین‌شده برای هدف‌هایتان را بررسی و هم‌اکنون برای تحقق آن اقدام کنید.

روز بیست و یکم:

پیشنهاد محمد رضا تقوی از امروز به بعد، هرروز، روزی هرچند مرتبه که می‌توانید این جمله‌های تأکیدی (تأثیری) مثبت را تکرار کنید:

  1. من در مسیر جذب هدف‌هایم هستم (می‌توانید نام هدفتان را بیان کنید)
  2. من می‌توانم، نمی‌دانم چگونه ولی من می‌توانم
  3. من انسانی توانمند و موفق هستم
  4. من انسانی ارزشمند و ارزش‌آفرین هستم
  5. حال من هرروز عالی و عالی‌تر می‌شود
  6. از آسمان برایم خیروبرکت می‌بارد.

و در ادامه، جمله‌های تأکیدی (تأثیری) مثبتی که با آن ارتباط خوبی برقرار می‌کنید را یادداشت فرموده و هرروز تکرار کنید. نکته‌ی مهم این است که باید ازجمله‌ی تأکیدیِ انتخاب‌شده لذت ببرید و از آن خوشتان بیاید؛ حتی تا حد امکان، کلمه‌های آن برایتان آهنگین و گوش‌نواز نیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *