موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

آرامش ذهن و روان چگونه امکان پذیر است؟

آرامش ذهن و روح چگونه ممکن است؟

بیشتر محققان بر این باور هستند عدم آرامش ذهن و روان ناشی از تفکر زیاد است این مشکل در خانم ها بیشتر از آقایان نمود می کند و بیشتر منجر به بیماری افسردگی و اضطراب می شود. بسیاری از این تجزیه و تحلیل های حاصل ذهن تان وجود خارجی ندارد و به عبارتی اصلاً مشکل نیست. پس چرا اینقدر به خود سخت می گیرید و لحظات زندگی را به کام خود تلخ می کنید. شاید فقط آن رسیده که دیگر الگوهای ذهنی خود را تغییر دهید و آن را با الگوهای جدید آرامش بخش جایگزین کنید. سوال این است چگونه؟ با سایت محمد رضا تقوی همراه باشید تا روش ها و راهکارهای موثر آرامش بخش ذهن و روان را آموزش ببینید.

مقاله خودآگاهی چیست؟ من که هستم؟ تمرین های خودآگاهی یک راه عالی برای تقویت مهارت شناخت خودتان است.

راهکارهای آرامش ذهن و روان

بیشتر روانشناسان اعتقاد دارند تفکر بیش از اندازه منجر به پیدا شدن اختلالات اساسی در انسان می شود بخصوص برای خانم ها اما راهی برای توقف این امر وجود دارد! بله درست حدس زدید باید برای اولین تغییر، تفکر بیش از اندازه را کنار بگذارید.سعی کنید به گذشته نچسبید و از آینده هم نترسید بیشتر استرس ها و نگرانی ها از این دو نقطه می آیند ترس از آینده و مرور گذشته.

شما چطور؟ فکر می کنید عامل اصلی ناآرامی و استرس تان از کجا می آید؟ آیا شما هم بیشتر تفکراتتان از این دو ناحیه است؟

آرامش ذهن و روح با دور کردن افکار منفی۱- تمرین غلبه بر افکار منفی

غلبه بر افکار منفی یک راه تضمینی برای آرامش ذهن و روح و خودشناسی شماست. تکنیک های زیادی برای این کار وجود دارد اما همه یک هدف را دنبال می کنند و آن آگاهی از ذهن است. اگر شما علاقمند  هستید از تکنیک های موثر غلبه بر افکار منفی آگاهی پیدا کنید پیشنهاد می کنم مقاله راهکارهای پاک سازی ذهن از افکار منفی و مزاحم را مطالعه کنید.

۲- تمرینات تنفسی

شکی نیست که تمرین های تنفسی برای بیشتر دردها راه درمان است. کنترل استرس، آرامش درونی، کنترل خشم، تمرکز و کنترل ذهن و … همگی با سیستم تنفسی قابل کنترل هستند. اگر شما در شرایطی قرار گرفتید که یا به لحاظ احساسی و یا به دلیل مشکلات مقطعی که در معرض استرس قرار گرفتید برای مدیریت استرس خود و حس آرامش در ذهن و روح می توانید از این تمرینات تنفسی بهره ببرید.

۳- ورزش منظم

ورزش منظم یک راه عالی برای تغییر شرایط نامطلوب است. زیرا با ورزش بدن تحت تنش های فیزیکی قرار می گیرد و صد البته تنش های روحی و ذهنی را فراموش می کند. طبق تحقیقات افرادی که به صورت منظم ورزش می کنند شادتر و با استرس کمتری دست و پنجه نرم می کنند. یک دلیل علمی آن کاهش هورمون کورتیزول (هورمون استرس) و افزایش سطح ترشح هورمون اندورفین می باشد. هورمون اندورفین باعث حس تسکین و آرامش در بدن می شود.

۴- خواب و استراحت کافی

داشتن استراحت و خواب کافی باعث داشتن روح و جسمی سالم است از این رو افرادی که خواب کافی ندارند احتمالاً زودتر در معرض استرس و تنش قرار می گیرند. سعی کنید برای آرامش بیشتر روحی، برنامه منظمی برای خواب خود داشته باشید. علاوه بر این سعی کنید خواب با کیفیتی داشته باشید تا عملکرد جسمی و روحی بالاتری را تجربه کنید.

۵- استفاده از گیاهان موثر برای افزایش آرامش

  • «فرنجمشک یا وارنگ بو» نوعی گیاه از خانواده نعنا است که خواص آرامش بخش دارد.
  • مکمل های امگا ۳ تا حدود ۲۰ درصد استرس را کاهش می دهند و باعث آرامش می شوند.
  • گیلاس زمستانی «Ashwagandha» این گیاه هم در ایجاد آرامش ذهن و روان موثر است و استرس را کم می کند.
  • استفاده از چای سبز « به دلیل داشتن مقدار زیادی آنتی‌ اکسیدان‌هاي پلی‌فنل» می تواند اضطراب را تا حد زیادی کاهش دهد.
  • سنبل‌ الطیب «Valerian» این گیاه نیز به آرامش بخشی و خواب آور بودن معروف است.
  • کاوا «Kava Kava» این گیاه در قاره اروپا و امریکا به شدت طرفدار دارد و نقش بسزایی برای آرامش ایفا می کند.
  • بسیاری از گیاهان دیگر هم وجود دارند که می توانند برای آرامش ذهن و روح شما نقش آفرینی کنند شما با تهیه و استفاده آنها می توانید بخشی از لحظات زندگی خود را بیشتر در آرامش سپری کنید.

گیاهان آمش بخش برای ذهن و روح۶- نوشتن عوامل مزاحم

بک تمرین ساده و عملی ریشه یابی استرس و نگرانی هایتان است و بهترین کار در این زمینه نوشتن است. شما با نوشتن اضطراب ها و تنش های خود در وهله اول نگرانی هایتان را می شناسید و بعد از آن، باید داشته هایتان را بنویسید در این صورت بیشتر قدرانی می کنید و توجه تان به نیمه پر لیوان بیشتر می شود.

این امر به طور چشمگیری استرس شما را کاهش می دهد علاوه بر این آرام آرام شناخت شما از خودتان بیشتر می شود.

۷- استفاده مناسب از مواد کافئین دار

شاید بارها و بارها در جاهای مختلف شنیده باشید مواد کافئین دار برای سلامتی بدن مفید هستند اما یک نکته را باید بدانید که این میزان برای افراد مختلف، متفاوت است و اگر شما از آن دسته افرادی هستید که با خوردن مقداری بیشتر شکلات، قهوه، چای و … دچار استرس می شوید باید برای کنترل آنها چاره ای بیندیشید!

به عبارت ساده تر بیشتر بر روی خوراک و نوشیدنی های تان توجه کنید و مصرف مواد کافئین دار را کم یا قطع کنید تا لحظات آرامش بخش بیشتری داشته باشید.

۸-وقت گذراندن با افراد حمایت گر

تحقیقات بسیاری نشان داده، افرادی که در روابط اجتماعی ضعیف تر هستند و یا دوستان کمتری دارند بیشتر در معرض افسردگی و تنش قرار می گیرند. از این رو داشتن افردی حمایت گر از جمله خانواده، دوستان و … به حفظ آرامش فرد کمک می کند. سعی کنید بیشتر وقت خود را با این افراد سپری کنید و از شرایط استرس زا خود را رهایی بخشید.

۹- یاد گرفتن نه

بله به همین راحتی! شاید برای شما هم پیش آمده باشد که خود را در یک شرایط رودربایستی دیده اید و به ناچار متحمل چیزها و یا کارهایی شده اید که برای شما استرس به همراه داشته است. اگر این اتفاق برای شما هم پیش آمده بعد از آن چقدر سعی کرده اید روی این موضوع کار کنید و از تکرارش جلوگیری کنید. آیا به نظرتان وقت آن نرسیده که نه گفتن را یاد بگیرید! واقعیت این است که در برخی اوقات همین «نه گفتن» می تواند شما را از شرایط استرس زا و نگرانی دور نگه دارد. سعی کنید مسئولیت های بیش از حد توانتان را قبول نکنید و بیشتر بر روی آرامش خود تمرکز کنید.

۱۰- تاخیر در انجام وظایف

همه انسانها هر روز فعالیت هایی را برای خود مشخص می کنند و باید آنها را انجام بدهند اما مساله از آنجایی شروع می شود که برخی افراد در انجام وظایف و مسئولیت های خود کوتاهی می کنند و سپس دچار تنش و اضطراب می شوند. شما با این تکنیک به راحتی می توانید این مساله را مدیریت کنید. ابتدا فهرستی از کارهای مهم خود تهیه کنید سپس اولویت هر کدام را مشخص کنید و آنها را انجام بدید. به بیان بهتر خودتان را عادت به کارهای اولویت دار کنید تا هم در دراز مدت به موفقیت برسید و هم استرس کمتری را تجربه کنید.

۱۱- تمرین ورزش یوگا

ورزش یوگا امروزه تنها یک ورزش نیست بلکه یک روش موثر و کارآمد بر روی تمرکز و توجه است و همین موضوع باعث می شود علاوه بر افزایش مهارت تمرکز، افراد بتوانند استرس خود را نیز کاهش دهند. این ورزش سبک های مختلفی دارد اما در نهایت یک چیز را دنبال می کند ارتباط موثر بین ذهن و جسم. ورزش یوگا می تواند به کاهش فشار خون و تپش قلب کمک کند و سیستم اعصاب را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. از این رو ورزش یوگا برای بهبود تنش ها و نگرانی ها می تواند یک راهکار فوق العاده باشد.

یوگا و افزایش آرامش ذهن و روح۱۲- بیشتر بخندید

قبول دارم که در شرایط استرس زا خندیدن کار ساده ای نیست اما غیر ممکن هم نیست! اگر برای سلامتی خود اهمیت قائل هستید سعی کنید بیشتر شاد باشید و بخندید این کار شما را در حفظ ارامش کمک می کند.شاید باور نکنید اما تاثیر خنده بیشتر از عوامل دیگر است که فقط حواس افراد را پرت می کنند. علاوه بر این خنده می تواند بر روی سیستم دفاعی بدن هم تاثیر بگذارد از این رو برخی پزشکان برای درمان سرطان این روش را پیشنهاد می کنند.

قرار دادن خود در محیط هایی که بیشتر احساس شادی می کنید میزان قابل توجهی از استرس شما را می کاهد. محیط می تواند یک فیلم خنده دار، لحظات خوش با دیگران و … باشد.

۱۳- موسیقی آرامش بخش

گوش دادن به موسیقی آرامش بخش یک روش تاثیر گذار برای آرامش است. زیرا از این طریق مغز به حالت آرام ترغیب می شود و علائمی مانند فشار خون و هورمون های استرس زا کاهش می یابد. حتی صداهای آرامش بخش در طبیعت نیز می توانند موثر باشند مانند صدای آب یا صدای پرندگان و … پس شما می توانید برای کاهش استرس خود از طبیعت بیشتر بهره ببرید.

۱۴- پرورش گیاهان

انجام باغبانی و پرورش گیاهان نیز می تواند بر روی روحیه و نشاط افراد تاثیر بگذارد از این رو داشتن گیاهان خانگی و رسیدگی به انها یک راه دیگر آرامش ذهن و روان شماست.

۱۵- داشتن حیوان خانگی

زمانی که شما با یک حیوان خانگی وقت خود را سپری می کنید تاخودآگاه وقت فکر کردن به چیزهای استرس زا را ندارید از این رو حس و حال بهتری خواهید داشت. لازم نیست حتماً این حیوان خانگی سگ یا گربه باشد حتی پرورش یک ماهی، لاکپشت و … هم می تواند زخم های شما را التیام بخشد. زیرا مسئولیت های شما را می افزاید و فرصت های جدیدی را برایتان ایجاد می کند.

۱۶- دیدن کمتر تلویزیون

شاید باورش کمی سخت باشد اما تلویزبون بزرگ‌ترین ابزار کنترل ذهن و افکار است. این جعبه جادویی ممکن است بر روی طرز فکر و نگرش شما در زندگی تاثیر بگذارد و آرامش را ناخودآگاه سلب کند. ذهن شما تا مدت ها درگیر قضاوت ها و تناقضات، دروغ ها و … می شود همیشه درگیر این موضوع هستید چی چیز واقعی است و چه مطلبی نادرست است. از این رو همیشه فکر آشفته و بی قراری دارید. پس دیدن کمتر تلویزیون شما را در کنترل افکارتان بسیار کمک می کند.

۱۷- انجام مدیتیشن

افراد فقط با چند دقیقه مدیتیشن در روز می توانند ذهن و روح خود را آرام کنند. اما متاسفانه بیشتر وقت افراد با کارهای غیر مفید پرشده است و شاید همیشه با این تفکر (من وقت ندارم) روبرو باشند. شاید گفت بهترین راه آرامش انجام دادن مدیتیشن به صورت روزانه است.

۱۸- ماساژ درمانی

ریلکس کردن و ماساژ قسمت های حساس اعصاب می تواند یک راه عالی برای آرامش و تمدد اعصاب باشد. شما با ماساژ می توانید آرامش ذهن و روان خود را برای ادامه فعالیت ها و عملکرد خود محفوظ نگه دارید. حتی شنا کردن هم مانند ماساژ می تواند یک راهکار عالی برای آرامش و ریلکس کردن باشد.

نتیجه گیری

راه های زیادی برای آرامش ذهن و روان وجود دارد. فقط کافی است آنها را یاد بگیرید و استفاده کنید. از مواد خوراکی و تغذیه گرفته تا تکنیک های ورزشی و یا تکنیک های فکری همگی برای سلامت روح و روان موثر هستند. به راستی اگر برای آرامش خود اقدامی نکنید شاید در آینده ای نه چندان دور باید هزینه های جسمی و روحی زیادی بپردازید پس سعی کنید آرامش را تمرین کنید و از تمام لحظات زندگی لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *